Pogoda
31.05.2017 20:42

Wiemy, jakie grosze CD Projekt zapłacił za prawa do Wiedźmina

Wiadomo, za ile Andrzej Sapkowski sprzedał prawa do Wiedźmina CD Projektowi. Gdybyśmy byli ojcem Geralta, to po każdym napomknięciu o grze, która przyniosła CDP RED ponad miliard złotych, reagowalibyśmy wiązanką soczystych pięcioliterowych słów zaczynających się na literę „k”.

Wiemy, jakie grosze CD Projekt zapłacił za prawa do Wiedźmina
foto: materiały prasowe

Nie dziwimy się już, że Sapkowski pluje sobie w brodę i publicznie przyznaje, że był głupi. CD Projekt RED proponował mu udział w zyskach, on zaś wolał szybką, żywą gotówkę do ręki i to szybko, zanim druga strona się rozmyśli.

Autor sagi o Wiedźminie swój stosunek do transakcji sprzed lat podsumował w taki sposób:

"

Byłem tak głupi, że sprzedałem im prawo do wszystkiego. Oferowali mi udział w zyskach, ale odpowiedziałem im, że nic nie zarobią i mają mi dać pieniądze od razu i w całości. To było głupie. Zostawiłem wszystko w ich rękach, ponieważ nie wierzyłem w ich sukces. Ale kto mógł go przewidzieć? Ja nie. "

Przez lata kwota zakupu praw do uniwersum Wiedźmina pozostawała tajemnicą. Do zdradzenia sekretu zbliżyliśmy się dzięki Adrianowi Chmielarzowi, który zdradził, że kierowane przez niego Metropolis pod koniec lat 90-tych XX wieku zapłaciło Sapkowskiemu kwotę wynoszącą „coś w stylu 15 tys. zł”.

Było to pierwsze podejście do stworzenia gry o przygodach Geralta z Rivii - tytuł został jednak anulowany przed zakończeniem prac.

Prawdziwa bomba wybuchła jednak po skomentowaniu posta Chmielarza przez Sebastiana Zielińskiego, szefa CD Projekt RED z czasów, gdy rozpoczynano prace nad pierwszym Wiedźminem.

Kwota została przez niego podana co do złotówki:

foto: zrzut ekranu

35 000 zł za prawo do stworzenia gry okazało się być dla CDP RED świetnym interesem. Kwota ta może też tłumaczyć irytację, w jaką wpada Andrzej Sapkowski po wspomnieniu w jego obecności serii gier - koło nosa przeszły mu prawdziwe miliony. Pozostaje mieć nadzieję, że ojciec Geralta został zdecydowanie bardziej doceniono finansowo przez Netfliksa, który wziął się za tworzenie serialu o Białym Wilku.

Gry z serii Wiedźmin sprzedały się na całym świecie w ponad 25 milionach egzemplarzy. Ostatni, trzeci tytuł elektronicznej sagi uznawany jest za jedną z najlepszych gier wszech czasów.

Co sądzicie o kwocie za prawa do Wiedźmina?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry Andrzej Sapkowski