Pogoda
07.10.2019 11:01

Wiemy, kiedy odbędzie się drugie podejście do pierwszego w historii kobiecego spaceru kosmicznego

Sześć miesięcy po odwołaniu pierwszej próby, NASA ogłosiła, że astronautki wyjdą na spacer jeszcze w tym miesiącu.

iss
foto: shutterstock

Para astronautek, które znajdują się aktualnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wyjdzie w przestrzeń kosmiczną pod koniec października. Informacja ta została podana przez NASA w miniony piątek (04.10.19). Christina Koch i Jessica Meir wymienią baterie stacji 21 października 2019. Będzie to czwarte z pięciu planowanych wyjść związanych z pracą akumulatorów. Pierwsze wyjście odbyło się w niedzielę, szóstego października. Wtedy Christinie Koch towarzyszył jeden z astronautów. Za niecałe trzy tygodnie po raz pierwszy w historii na spacer wyjdą jedynie astronautki.

NASA obiecuje nie popełnić błędu

Christina Koch miała wziąć udział w pierwszym kobiecym spacerze kosmicznym 29 marca 2019 roku razem z Anne McClaine. Niestety ostatecznie wyjście nie doszło do skutku. Powód? NASA nie była w stanie przygotować na czas drugiego stroju w rozmiarze medium. McClaine została więc w środku, a na zewnątrz udała się z Koch z jednym astronautów obecnych na ISS.

lądownik inSight
lądownik inSight
Przeczytaj także NASA udostępniła nagranie z tajemniczymi dźwiękami z Marsa. Nagrał je lądownik InSight

Według Megan McArthur, zastępczyni głównego astronauty NASA, pierwsze kobiece wyjście w przestrzeń kosmiczną jest kamieniem milowym dla światowych agencji kosmicznych.

Stacja kosmiczna ISS korzysta z paneli słonecznych do wytwarzania prądu. Baterie są jednak potrzebne, aby stacja nie traciła zasilania w momentach, gdy znajduje się w ciemności i promienie słoneczne nie docierają do paneli.

Od 1998 roku na ISS przebywało 228 osób, z tego 50 to członkowie stałych załóg, które trafiły tam w ramach 20 ekspedycji. Jedynie 34 z tych osób to kobiety, a siódemka to kosmiczni turyści (w tym jedna kobieta). W tym momencie na stacji znajduje się sześciu mieszkańców.

Zobacz także: Tajemnicza Planeta 9 może być tak naprawdę czarną dziurą

Tagi: Duperele