Pogoda
25.01.2019 13:40

Wiemy od kiedy będzie dostępny elektroniczny dowód osobisty. Co daje nam dokument?

E-dowód będzie dostępny od 4 marca 2019 roku. Proces będzie stopniowo kontynuowany przez najbliższą dekadę. W czym pomogą nam elektroniczne dokumenty i czy będziemy musieli za nie zapłacić?

Dowód osobisty
foto: shutterstock.com

Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Cyfryzacji poinformowały, kiedy i gdzie będziemy mogli złożyć wniosek o wydanie elektronicznego dowodu osobistego, zwanego również e-dowodem. O nowy dokument będziemy mogli się ubiegać już od 4 marca 2019 roku. Pierwsi w kolejce do odebrania e-dowodu są obywatele Polski, którym kończy się ważność "fizycznego" dowodu oraz ci, którym dokumenty się zgubiły lub zniszczyły. 

Od kiedy można się ubiegać o elektroniczny dowód osobisty?

Proces wymiany dowodów na elektroniczne ma potrwać aż 10 lat, zatem jeszcze nie musimy się spieszyć do urzędów. Wnioski będziemy składali, tak jak w przypadku normalnych dowodów, w urzędach miast i gmin, w których jesteśmy zameldowani. Akcja rozpocznie się w poniedziałek 4 marca 2019 roku. Wcześniej pracownicy urzędów będą musieli przejść szkolenia i zapoznać się z procesem wydawania nowego dokumentu. 

Po co nam e-dowody osobiste?

Jak potwierdzono jeszcze w 2017 roku, elektroniczne dowody osobiste będą zdecydowanie bardziej użyteczne od "fizycznych", plastikowych dokumentów - podstawową funkcją nowych dowodów ma być umożliwienie uwierzytelniania w usługach prowadzonych przez e-administrację. Plany jej rozwoju są naprawdę ambitne - bez wychodzenia z domu będzie można załatwić 80% wszystkich spraw urzędowych.

Zmiany mają dotknąć również wizyty w fizycznych placówkach - głównie chodzi o miejsca ochrony zdrowia. Przykładowo: podczas wizyty u lekarza pacjent będzie przykładał swój e-dowód do specjalnego czytnika, co zarejestruje w systemie jego obecność i pozwoli NFZ lepiej rozliczać budżety szpitali i przychodni. Nowe e-Dowody będą mogły także służyć na przykład jako karty wejściowe do zakładu pracy.

e-dowód osobisty

Nowe dokumenty mają w przyszłości zapewnić pełną samoobsługę przy korzystaniu z urzędomatów. E-dowody mają umożliwiać także elektroniczne podpisanie dokumentu w internecie w kontaktach z administracją i służbą zdrowia. W układzie scalonym mają zostać ponadto zapisane informacje dotyczące właściciela - w praktyce oznacza to powielenie danych nadrukowanych na plastiku.

Takie rozwiązanie ma przyspieszyć wykonywanie procedur wymagających wprowadzenie danych właściciela dowodu oraz utrudnić fałszowanie dokumentów. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że dostęp do tych informacji ma być zabezpieczony przed przypadkowym odczytem.

Czy za e-dowód trzeba płacić?

Podobnie jak w przypadku normalnych dowodów osobistych, podstawowy e-dowód będzie udostępniany prawdopodobnie za darmo. Wcześniej wspominano, że przygotowanie elektronicznego podpisu trzeba będzie zapłacić, ale na razie informacji nie potwierdzono. 

W skrócie: o elektroniczne dowody osobiste będziemy mogli się ubiegać od 4 marca 2019 roku. Wymianie w pierwszej kolejności będą podlegali obywatele, którym kończy się okres ważności dokumentu i ci, których dowody zostały zgubione lub zniszczone. Wydanie dokumentu będzie (najprawdopodobniej) bezpłatne. Akcja będzie trwała do 2029 roku.

Kamil Kacperski
Tagi: Internet