Pogoda
15.03.2016 17:06

Windows 10 instaluje się bez pozwolenia

Wygląda na to, że Windows 10 coraz śmielej podchodzi do kwestii aktualizacji – w internecie można znaleźć rosnącą liczbę raportów użytkowników o samodzielnym zainstalowaniu się na ich komputerach najnowszej wersji systemu Microsoft.

Windows 10 instaluje się bez pozwolenia
foto: microsoft.com

Do tej pory system Windows 10 potrafił pobrać pliki niezbędne do jego zainstalowania oraz wyświetlać użytkownikowi zachęty do rozpoczęcia procesu instalacji. Wzbudzało to sporo kontrowersji, szczególnie wśród osób korzystających z dostępu do internetu z limitowanym transferem miesięcznym.

Mimo wszystko, rozpoczęcie procesu aktualizacji wymagało akcji ze strony użytkownika. W drugim tygodniu marca 2016 roku sytuacja się zmieniła – Windows 10 zaczął stawiać przed koniecznością odwołania rozpoczynającej się instalacji.

Użytkownicy raportują pojawianie się komunikatu o zaplanowanym restarcie, podczas którego zostanie zaktualizowany system. Jeśli ponowne uruchomienie komputera nie zostanie anulowane, Windows 10 zostanie zainstalowany na komputerze.

Czas, jaki jest dawany użytkownikom na reakcję, jest różny – część osób dostała godzinę, inni kilkanaście minut. Brak reakcji oznaczał przeprowadzoną automatycznie aktualizację. Problemem mógł okazać się krótki czas pozostawiony użytkownikowi na anulowanie operacji.

"

Gdybym robił sobie akurat kanapki, wróciłbym do komputera instalującego sobie Windows 10. "

Niektórzy użytkownicy mieli mniej szczęścia – ich przywitał zainstalowany bez ich wiedzy i możliwości zaprotestowania system Windows 10. Sprawa dotknęła nie tylko użytkowników indywidualnych, ale i biznesowych oraz instytucjonalnych.

Pojawiły się także doniesienia pokazujące możliwe tragiczne następstwa samowolnej instalacji – jedna z relacji opisuje zmagania się personelu medycznego z komputerem, na którym zainstalowane było specjalistyczne oprogramowanie, a który rozpoczął proces instalacji w chwili, gdy był potrzebny do niego dostęp.

Wszystko wskazuje na to, że problemy wynikają z pomyłki przy nadawaniu priorytetów dostępnym aktualizacjom. Jeden z dziennikarzy opisuje, jak wielokrotnie odznaczana z listy aktualizacja do Windows 10 pojawiała się na niej z powrotem. Zgodnie za zapowiedziami, Microsoft zmienił jej status z opcjonalnej do rekomendowanej. Dla części komputerów, z mechanizmem Windows Update ustawionym na automatyczne pobieranie i instalowanie poprawek, mogło to doprowadzić do zmiany systemu bez informowania użytkownika.

Zmiana klasyfikacji aktualizacji dotknęła użytkowników (także biznesowych), którzy wcześniej zablokowali możliwość jej zainstalowania. Doniesienia o automatycznej instalacji Windows 10 pojawiły się wkrótce po zaprezentowaniu przez Microsoft serii łatek bezpieczeństwa.

Jakiego systemu operacyjnego aktualnie używacie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery Microsoft