Windows 95 działa nawet na zegarku Apple

Michał Tomaszkiewicz
02.05.2016 11:12
Windows 95 działa nawet na zegarku Apple Fot. kadr z wideo

Co robi właściciel sprzętu Apple? Oczywiście instaluje na nim Windowsa – nawet, jeśli jest to zegarek.

Gdy pojawił się na rynku, Windows 95 był prawdziwą rewolucją. Funkcjonował samodzielnie w trybie graficznym (wcześniejsze wersje Windows były nakładką na tekstowy system DOS i nie działały bez niego), dzięki czemu mógł go używać praktycznie każdy bez potrzeby nauki wpisywania komend.

Z dzisiejszego punktu widzenia przełomowy system Microsoftu miał śmiesznie niskie wymagania sprzętowe – wystarczył procesor klasy 80386 z zegarem 16 MHz, 4 MB pamięci RAM oraz 55 MB miejsca na dysku.

Dzisiejsze zegarki biją tę konfigurację na głowę. Apple Watch ma procesor taktowany z częstotliwością 520 MHz, 512 MB RAM (tyle w 1995 roku miały dyski twarde z najwyższej półki) oraz 8 GB pamięci na pliki. W teorii komputer na nadgarstku mógłby więc sobie bez trudu poradzić z uruchomieniem systemu Microsoft – nawet pomimo tego, że zupełnie inna architektura procesora wymaga użycia emulatora.

Jak się okazało, dla użytkownika dysponującego wystarczająco dużym entuzjazmem, mającym zasoby wolnego czasu i wiedzę programistyczną, nie jest to nic trudnego. Ba, można nawet mówić o nudzie.

Windows 95 na zegarku Apple jak najbardziej działa – robi to jednak w sposób wyjątkowo powolny. Widoczna na ekranie pomarańczowa rurka, wykonująca od czasu do czasu dziwne ruchy, jest podłączona do silniczka i ma za zadanie utrzymywać zegarek w stanie wzbudzenia podczas uruchamiania się systemu.

Windows 95 potrzebuje do startu na zegarku Apple Watch dobrą godzinę. Jego obsługa, ze względu na mały ekran i konieczność korzystania z interfejsu dotykowego (o którym programiści Microsoftu nawet nie myśleli w tamtych czasach), może przyprawić o frustrację.

O powtórzenie wyczynu może pokusić się zaawansowany użytkownik – szlaki zostały przetarte, a procedura i niezbędne do jej wykonania zmodyfikowane pliki (oprócz tych objętych prawami autorskim) zostały udostępnione w internecie.

Trzeba tylko pamiętać, że tak daleko idące modyfikacje w system zegarka oznaczają wygaśnięcie gwarancji.

Oczywiście, instalacja na Apple Watch nie jest najwygodniejszym sposobem na nostalgiczną sesję z Windows 95 – z wzruszającym niektórych dźwiękiem startowym systemu można zapoznać się uruchamiając po prostu stronę internetową.

Jaki system operacyjny miał Wasz pierwszy komputer?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.