Pogoda
02.05.2016 11:12

Windows 95 działa nawet na zegarku Apple

Co robi właściciel sprzętu Apple? Oczywiście instaluje na nim Windowsa – nawet, jeśli jest to zegarek.

Windows 95 działa nawet na zegarku Apple
foto: kadr z wideo

Gdy pojawił się na rynku, Windows 95 był prawdziwą rewolucją. Funkcjonował samodzielnie w trybie graficznym (wcześniejsze wersje Windows były nakładką na tekstowy system DOS i nie działały bez niego), dzięki czemu mógł go używać praktycznie każdy bez potrzeby nauki wpisywania komend.

Z dzisiejszego punktu widzenia przełomowy system Microsoftu miał śmiesznie niskie wymagania sprzętowe – wystarczył procesor klasy 80386 z zegarem 16 MHz, 4 MB pamięci RAM oraz 55 MB miejsca na dysku.

Dzisiejsze zegarki biją tę konfigurację na głowę. Apple Watch ma procesor taktowany z częstotliwością 520 MHz, 512 MB RAM (tyle w 1995 roku miały dyski twarde z najwyższej półki) oraz 8 GB pamięci na pliki. W teorii komputer na nadgarstku mógłby więc sobie bez trudu poradzić z uruchomieniem systemu Microsoft – nawet pomimo tego, że zupełnie inna architektura procesora wymaga użycia emulatora.

Jak się okazało, dla użytkownika dysponującego wystarczająco dużym entuzjazmem, mającym zasoby wolnego czasu i wiedzę programistyczną, nie jest to nic trudnego. Ba, można nawet mówić o nudzie.

Windows 95 na zegarku Apple jak najbardziej działa – robi to jednak w sposób wyjątkowo powolny. Widoczna na ekranie pomarańczowa rurka, wykonująca od czasu do czasu dziwne ruchy, jest podłączona do silniczka i ma za zadanie utrzymywać zegarek w stanie wzbudzenia podczas uruchamiania się systemu.

Windows 95 potrzebuje do startu na zegarku Apple Watch dobrą godzinę. Jego obsługa, ze względu na mały ekran i konieczność korzystania z interfejsu dotykowego (o którym programiści Microsoftu nawet nie myśleli w tamtych czasach), może przyprawić o frustrację.

O powtórzenie wyczynu może pokusić się zaawansowany użytkownik – szlaki zostały przetarte, a procedura i niezbędne do jej wykonania zmodyfikowane pliki (oprócz tych objętych prawami autorskim) zostały udostępnione w internecie.

Trzeba tylko pamiętać, że tak daleko idące modyfikacje w system zegarka oznaczają wygaśnięcie gwarancji.

Oczywiście, instalacja na Apple Watch nie jest najwygodniejszym sposobem na nostalgiczną sesję z Windows 95 – z wzruszającym niektórych dźwiękiem startowym systemu można zapoznać się uruchamiając po prostu stronę internetową.

Jaki system operacyjny miał Wasz pierwszy komputer?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Apple Microsoft