Windows 95 jako aplikacja dla Windows, macOS i Linuksa

Michał Tomaszkiewicz
24.08.2018 12:32
aplikacja Windows 95|undefined Fot. materiały prasowe

Windows 95 to kawał historii. Teraz można ją wspominać w najwygodniejszy możliwy sposób – uruchamiając przełomowy system Microsoftu jako aplikację.

Windows 95 wiecznie żywy. I nie chodzi tylko o miejsce, jakie graficzny system operacyjny zdobył sobie w sercach starszych użytkowników – wystarczy spojrzeć na liczącą sobie 30 lat ilustrowaną historię Windows, żeby zorientować się, że Windows 10 koncepcyjnie nie zmienił zbyt wiele, jeśli chodzi o sposób interakcji z użytkownikiem. Microsoft zrobił to po prostu dobrze.

Próba odejścia od wprowadzonego przez Windows 95 pulpitu skończyła się całkowitą porażką – o kafelkach w Windows 8 niemal nikt już nie pamięta, a sam Microsoft ogłosił, że nie będzie już przyjmować do swojego sklepu nowych aplikacji na ten system.

Nie brakuje osób, które fundują sobie (i innym) sentymentalny powrót do czasów Windows 95 – czy to za pomocą strony www, na której można uruchomić system, czy też udowadniając, że Win95 radzi sobie z działaniem nawet na zegarkach Apple Watch.

Powrót do czasów Windows 95 nie był jednak jeszcze tak prosty i wygodny, jak jest teraz – powstała aplikacja, która otwiera system na niemal dowolnej platformie. Nawet na Macach.

Aplikacja Windows 95 na Windows, macOS i Linuksa

Program jest owocem pracy Feliksa Rieseberga, programisty pracującego nad Slackiem. Aplikacja pozwala na pełną incepcję i uruchamianie w niej aplikacji dla Windows 95 – działają wszystkie z wyjątkiem Internet Explorera, który ma problemy z połączeniem się z siecią.

Windows 95 w postaci aplikacji zajmuje tylko 128 MB – dziś, gdy prosty program na smartfona potrafi ważyć więcej, trudno uwierzyć że w tak małym pakiecie udało się zmieścić nie tylko system operacyjny, lecz także powiązane z nim oprogramowanie.

Aplikację Windows 95 w wersji na Windows, macOS i Linuksa można pobrać za darmo z GitHuba. Warto się pospieszyć – nie wiadomo, jak na publikację zareaguje Microsoft.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.