Windows 95 uruchomiony w przeglądarce

Michał Tomaszkiewicz
01.02.2016 17:59
Windows 95 uruchomiony w przeglądarce Fot. antyradio.pl

Tęsknisz za starymi dobrymi czasami pionierskich systemów operacyjnych, ale nie chce Ci się poświęcać długich godzin na znalezienie i skonfigurowanie starego sprzętu? Nowe technologie przychodzą Ci z wybawieniem: oto Windows 95 działający w przeglądarce internetowej.

Nikt nie poszedł na skróty, nie jest to program udający działanie systemu operacyjnego. To pełny system Microsoft Windows 95, możliwy do uruchomienia w dowolnej przeglądarce internetowej bez potrzeby instalowania jakichkolwiek wtyczek.

Po wstępnym skonfigurowaniu uruchomionego systemu można porównać, jak wygląda 20-letni protoplasta serii najpopularniejszych systemów operacyjnych. Kiedyś by rewolucyjny i zmieniał całkowicie sposób interakcji z komputerem, zastępując ręczne wpisywanie komend tekstowych prostym klikaniem myszą.

Dla ówczesnych tradycjonalistów pozostawiono możliwość pracy w trybie MS-DOS - można z niego skorzystać także podczas sesji przeglądarkowej. Działa także aplikacja doskonale dezorganizująca pracę instytucji, urzędów i dziekanatów: Pasjans, czyli Solitaire.

Fani „Incepcji” mogą zainteresować się Internet Explorerem w wersji 3.0, domyślną przeglądarką w Windows 95 i przypomnieć sobie, skąd wzięła sie zła sława IE. Sam system, nawet w prezentowanej wersji OSR2, też nie należał do przesadnie stabilnych i niezawodnych. Kiedyś trzeba było restartować cały komputer, dziś wystarczy odświeżyć stronę.

Dźwięk towarzyszący uruchomieniu systemu może doprowadzić do wzruszenia, chociaż po trzecim - czwartym wymuszonym wysłuchaniu zaczynają budzić się także te mniej przyjemne wspomnienia.

Przeglądarkowy Windows 95 można znaleźć pod tym adresem. Uruchamiacie go na własną odpowiedzialność. Pobierany plik z systemem ma 47 MB.

Zamierzacie sprawdzić, co takiego szczególnego było w Pasjansie?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.