Wirus szantażuje szpital - chce 3,6 mln dolarów okupu

Michał Tomaszkiewicz
16.02.2016 10:02
Wirus szantażuje szpital - chce 3,6 mln dolarów okupu Fot. kadr z wideo

Częściowy paraliż ogarnął szpital Presbyterian Medical Center w Hollywood po zainfekowaniu jego systemów informatycznych przez wirusa. FBI szuka leku, placówka nie chce zapłacić 3,6 mln dolarów okupu za cudowną szczepionkę.

Złośliwe oprogramowanie typu ransomware szyfruje dane na komputerze ofiary i obiecuje odblokowanie dostępu po zapłaceniu okupu. Zazwyczaj infekowane są komputery użytkowników indywidualnych, którzy zaniedbują profilaktykę antywirusową i lubią brawurowo klikać i pobierać programy z niesprawdzonych źródeł.

Utrata plików osobistych jest zazwyczaj tragedią, autorzy ransomware próbują więc wymusić opłatę za przywrócenie normalnego działania komputera – wystarczy zapłacić okup. Tak mówi teoria, w praktyce po uiszczeniu opłaty sytuacja zazwyczaj się nie zmienia.

Jeszcze więcej szkody złośliwe oprogramowanie potrafi wyrządzić w instytucjach publicznych, o czym przekonał się hollywoodzki szpital. Oficjalnie mowa jest co prawda o awarii systemu IT, jednak wypowiedzi anonimowych lekarzy jasno wskazują, że Presbyterian Medical Center stało się przypadkową ofiarą ransomware.

Rezultat? Całkowity brak dostępu do urządzeń i usług dostarczanych i wspomaganych przez dział IT. Nie działa część sprzętu diagnostycznego, pacjenci w najpoważniejszym stanie transportowani są do innych placówek. Pracownicy szpitala nie mogą korzystać z poczty elektronicznej, brak jest dostępu do wyników przeprowadzonych badań, nie można korzystać nawet z oprogramowania służącego do rejestracji pacjentów.

Za przywrócenie pełnej funkcjonalności szpitala twórcy złośliwego oprogramowania zażądali okupu w wysokości 9000 Bitconów – wartość rynkowa wirtualnej waluty to 3,6 mln dolarów.

Dyrektor szpitala, Allen Stefanek, potwierdza kłopoty z systemem IT placówki, nazywając ją awarią. Poinformował również, że śledztwo w tej sprawie prowadzi FBI, a specjaliści do spraw informatyki śledczej próbują odzyskać kontrolę nad infrastrukturą placówki. Szanse na złamanie kodu szyfrującego są jednak bardzo małe.

A Wy zabezpieczacie się wystarczająco przez wirusową infekcją?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.