Wirusy atakują teraz telewizory

Michał Tomaszkiewicz
28.12.2016 11:04
Wirusy atakują teraz telewizory Fot. Sinchen.Lin, CC BY 2.0

Czy telewizory mogą stać się zbyt inteligentne? Wszystko wskazuje na to, że tak – Smart TV działające pod kontrolą Androida narażone są na ataki napisanego na ten system złośliwego oprogramowania.

W teorii wszystko wygląda pięknie – dzięki możliwości instalowania aplikacji inteligentny telewizor może wrócić do łask jako główne urządzenie w domu. Zamiast podłączać do niego zewnętrzne sprzęty, wystarczy zaopatrzyć odbiornik w odpowiednie oprogramowanie – i już można cieszyć się nowymi funkcjami.

Za wszechstronność i uniwersalność przychodzi jednak zapłacić wymierną cenę. Telewizor staje się bowiem podatny na ataki złośliwego oprogramowania – wystarczy kilka chwil nieuwagi, żeby zamiast ulubionych seriali na ekranie TV oglądać taki komunikat:

To efekt działania aplikacji ransomware – szyfrującej dane użytkownika i oczekującej okupu za przywrócenie do nich dostępu. Wersja, która zaatakowała telewizor, podszywa się pod FBI – agencja miała nałożyć karę w wysokości 500 dolarów za piracenie filmów przez internet.

W przypadku telewizora działanie tego typu oprogramowania nie byłoby nawet takie groźne – w końcu w pamięci odbiornika nie ma zbyt dużo osobistych danych, nie robimy nim zdjęć ani filmów – gdyby nie fakt, który może być w takim przypadku wyrokiem śmierci. Producenci postrzegają sposób na przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych jako tajemnicę serwisową.

Dzięki temu mogą pobierać satysfakcjonujące ich – i wkurzające klientów – opłaty za diagnostykę i naprawy. Kwota, za jaką LG jest skłonne zresetować zablokowany przez złośliwe oprogramowanie telewizor wyniosła w tym przypadku ponad 300 dolarów.

Właściciele urządzeń z Androidem mają się czego obawiać – ze względu na popularność tego systemu operacyjnego znalazł się on w kręgu wzmożonego zainteresowania ze strony przestępców. Owocuje to pojawieniem się coraz większej liczby coraz groźniejszych wirusów – najbardziej rozpowszechniony z nich zdołał zakazić ponad milion smartfonów na całym świecie. Na szczęście istnieje prosty sposób na jego wykrycie.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.