Pogoda
28.12.2016 11:04

Wirusy atakują teraz telewizory

Czy telewizory mogą stać się zbyt inteligentne? Wszystko wskazuje na to, że tak – Smart TV działające pod kontrolą Androida narażone są na ataki napisanego na ten system złośliwego oprogramowania.

Wirusy atakują teraz telewizory
foto: Sinchen.Lin, CC BY 2.0

W teorii wszystko wygląda pięknie – dzięki możliwości instalowania aplikacji inteligentny telewizor może wrócić do łask jako główne urządzenie w domu. Zamiast podłączać do niego zewnętrzne sprzęty, wystarczy zaopatrzyć odbiornik w odpowiednie oprogramowanie – i już można cieszyć się nowymi funkcjami.

Za wszechstronność i uniwersalność przychodzi jednak zapłacić wymierną cenę. Telewizor staje się bowiem podatny na ataki złośliwego oprogramowania – wystarczy kilka chwil nieuwagi, żeby zamiast ulubionych seriali na ekranie TV oglądać taki komunikat:

To efekt działania aplikacji ransomware – szyfrującej dane użytkownika i oczekującej okupu za przywrócenie do nich dostępu. Wersja, która zaatakowała telewizor, podszywa się pod FBI – agencja miała nałożyć karę w wysokości 500 dolarów za piracenie filmów przez internet.

W przypadku telewizora działanie tego typu oprogramowania nie byłoby nawet takie groźne – w końcu w pamięci odbiornika nie ma zbyt dużo osobistych danych, nie robimy nim zdjęć ani filmów – gdyby nie fakt, który może być w takim przypadku wyrokiem śmierci. Producenci postrzegają sposób na przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych jako tajemnicę serwisową.

Dzięki temu mogą pobierać satysfakcjonujące ich – i wkurzające klientów – opłaty za diagnostykę i naprawy. Kwota, za jaką LG jest skłonne zresetować zablokowany przez złośliwe oprogramowanie telewizor wyniosła w tym przypadku ponad 300 dolarów.

Właściciele urządzeń z Androidem mają się czego obawiać – ze względu na popularność tego systemu operacyjnego znalazł się on w kręgu wzmożonego zainteresowania ze strony przestępców. Owocuje to pojawieniem się coraz większej liczby coraz groźniejszych wirusów – najbardziej rozpowszechniony z nich zdołał zakazić ponad milion smartfonów na całym świecie. Na szczęście istnieje prosty sposób na jego wykrycie.

Czy Wasze telewizory mają funkcje Smart TV?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: TV