Pogoda
06.11.2019 11:49

Władimir Putin zrobi własną rosyjską i prawdomówną wersję Wikipedii

Prezydent Rosji twierdzi, że ludzie nie powinni móc wpływać na informację z Wikipedii i planuje wprowadzić do sieci Wielką Rosyjską Encyklopedię.

putin
źródło: Shuttestock

Vladimir Putin chciałby, aby rosyjscy internauci mogli liczyć na prawdziwie niezawodną encyklopedię. Przedstawiciele Kremla wyjawili, że prezydent nie jest fanem Wikipedii tworzonej przez użytkowników, jako miejsca pełnego błędnych informacji i nieścisłości. Prezydent planuje więc wielką woltę w świecie rosyjskiego internetu.

Rosja zrobi swoją Wikipedię

W trakcie spotkania, którego tematem była przyszłość języka rosyjskiego, prezydent miał dosyć jednoznacznie wyrazić swoją negatywną opinię o internetowej encyklopedii.

Farol do Mampituba
Farol do Mampituba
Przeczytaj także Wikipedia zmanipulowana przez agencję reklamową. Podmieniła zdjęcia na zawierające produkty klienta
"

Jeśli chodzi o Wikipedię... to lepiej zastąpić ją nową Wielką Rosyjską  Encyklopedią w formie elektronicznej. Dzięki temu będziemy mogli zapewnić ludziom pewne źródło informacji w dobry i nowoczesny sposób. "

Putin miał na myśli nową serię encyklopedii, która została wydana w papierowej formie między 2007 a 2014 rokiem.

Według RIA Novosti rząd planuje wydać 1,7 miliarda rubli (około 110 milionów złotych), aby stworzyć rosyjski portal, który działałby w podobny sposób jak Wikipedia. Rząd dał sobie trzy lata na przygotowanie tego projektu.

Według dokumentów opublikowanych we wrześniu słowa Putina były reakcją na komentarz rektora jednego z uniwersytetów. Profesor skarżył się, że wpisy z Wikipedii są wykorzystywane przez rosyjskie sądy w trakcie wydawania wyroków.

Rosja od wielu lat nie jest fanem Vikipedii (tak się nazywa Wiki u naszych sąsiadów). W 2015 roku portal został nawet zakazany w całym kraju po tym, jak twórcy Wikipedii nie chcieli usunąć ze swojej strony wpisu na temat używania marihuany.

Zobacz także:  Badania potwierdzają, że 9 na 10 użytkowników internetu jest monitorowanych

Tagi: Internet