Właściciele iPhone’ów częściej kłamią

Michał Tomaszkiewicz
23.11.2016 09:05
Właściciele iPhone’ów częściej kłamią Fot. materiały prasowe

Naukowcy przez rok przyglądali się właścicielom smartfonów z Androidem oraz iPhone’ów – okazało się, że ci ostatni są w porównaniu znacznie bardziej niestabilni emocjonalnie i częściej uciekają się do kłamstwa.

W 2015 i 2016 roku zbadano łącznie 530 osobowości, dociekając charakterystycznych szczegółów właściwych dla użytkowników preferujących dany typ smartfona. Rezultaty okazały się ciekawe - naukowcy przestrzegają jednak przez wyciąganiem z nich zbyt daleko idących wniosków. Na przykład takich, jaki znalazł się w tytule tego artykułu.

Oprócz większej skłonności do nieszczerości podczas rozmów z innymi osobami, właściciele iPhone’ów okazali się być przede wszystkim właścicielkami – telefony Apple były najchętniej używane przez młode kobiety.

Wybór iPhone’a nie był przy tym podyktowany przesłankami technicznymi czy użytkowymi – właścicielki smartfonów Apple widziały w nim przede wszystkim potwierdzenie statusu społecznego.

Użytkownicy smartfonów z Androidem przedstawili się w zupełnie innym świetle. Przeciętny właściciel takiego telefonu jest starszy od młódki z iPhonem, zdecydowanie bardziej szczery i skromny, prezentuje także większą skłonność do osiągania porozumienia dzięki kompromisom.

Według badaczy właściciele telefonów z Androidem są mniej skłonni do łamania reguł w celu zapewnienia sobie osobistych korzyści oraz mniej zainteresowani pogonią za bogactwem i pozycją społeczną.

Naukowcy chwalą się, że dzięki przeprowadzonej analizie wystarcza im zadanie kilku pytań by określić - z dokładnością sięgającą 70% - jakiego smartfona używa przepytywana osoba.

Badacze planują przeprowadzenie kolejnego studium – tym razem chcą przyjrzeć się osobom, które zdecydowały się na migrację pomiędzy ekosystemami Apple i Google.

W bardziej technicznej analizie awaryjności telefonów okazało się, że iPhone’y niemal 3 razy częściej niż smartfony z Androidem mają problemy z zawieszającymi się aplikacjami.

Jak się okazało, pojawił się też nowy, wyjątkowo prosty sposób na zawieszenie iPhone’a – wystarczy, że jego użytkowników uruchomi film, do którego link znajduje się pod tym adresem.

Badanie zostało opublikowane w j0urnal Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking – z jego brzmieniem można zapoznać się w tym miejscu (wymagana płatna subskrypcja).

A Wy jakich smartfonów używacie?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.