Pogoda
16.01.2017 11:27

Właśnie „wygrałeś” pensję od LOTTO

Rozpoczęcie 2017 roku zostało ogłoszone na profilu LOTTO Polska jako powód zorganizowania konkursu – wygraną była pensja 5000 zł wypłacana przez 20 lat. Tak się składa, że wygrałeś główną nagrodę, nawet jeśli nie słyszałeś o sprawie.

Właśnie „wygrałeś” pensję od LOTTO
foto: materiały prasowe

Facebookowy „konkurs”, zorganizowany przez oszustów podszywających się pod Totalizator Sportowy, miał za zadanie sprawić, żeby biorący w nim udział uznali, że to oni stali się zwycięzcami.

Można się spodziewać, że tego typu prób oszustwa zaczną się pojawiać na Facebooku często, ze względu na potencjalnie dużą skuteczność – warto więc ostrzec swoich znajomych, pokazując im opisany poniżej mechanizm używany przez naciągaczy.

Przestępcy użyli sztuczki, którą z powodzeniem wykorzystali przy innym internetowym oszustwie, nabierając internautów na darmowe zakupy w Media Expert – podali link, który przenosi na profil klikającej w odnośnik osoby. Dziesiątki tysięcy osób, które zapisały się na udział w fałszywej zabawie, czekała miła z początku niespodzianka - wydawało im się, że właśnie uśmiechnął się do nich los.

W taki sposób oszuści zachęcali do wzięcia udziału w „konkursie”:

foto: zrzut ekranu

„Wyniki” zostały zaprezentowane tak:

foto: zrzut ekranu

Oszuści przekonywali, że w celu odbioru nagrody wystarczy pobrać i odesłać formularz – został on udostępniony w serwisie, który za dostęp do pliku żąda wpisania dwóch kodów otrzymanych SMS-em – za każdy z nich trzeba zapłacić 30 zł, co łącznie daje kwotę 60 zł.

„Konkurs” nie ma nic wspólnego z działalnością prowadzoną przez Totalizator Sportowy, o czym ten poinformował w komunikacie:

"

Z uwagi na to, że w ostatnim czasie na portalu Facebook powstały profile o nazwie Lotto Polska (i inne podobnie ułożone nazwy), uprzejmie oświadczamy, że Totalizator Sportowy Sp. z o.o., właściciel marki LOTTO, nie ma z nimi nic wspólnego. Profile te nielegalnie korzystają z logotypu LOTTO, najprawdopodobniej w celu uzyskania korzyści organizując fikcyjne konkursy. Przestrzegamy Państwa przed braniem udziału w tego typu konkursach – Państwa dane osobowe mogą być wykorzystane w sposób niezgodny z prawem. Jako Totalizator Sportowy nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, które mogą Państwa spotkać z tego tytułu. "

Uważać trzeba także na inne sztuczki przestępców – na przykład informacje o zapisaniu na płatną usługę wraz z informacją, jak się z niej wypisać. SMS zamiast zakończenia zgodnie ze słowami oszustów subskrypcji – aktywuje ją.

Co zrobiłbyś, widząc swój profil wśród „wygranych”?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet