Pogoda
24.03.2020 10:25

Włosi odkryli sposób na kwarantannową nudę. Stworzyli kino na rzymskich budynkach

Mieszkańcy Rzymu poddani kwarantannie znaleźli sposób na umilenie obie czasu w izolacji. Postanowili stworzyć kino, wykorzystując otaczające ich budynki.

Włochy, koronawirus, kino
foto: AP/Associated Press/East News

Pandemia koronawirusa wyłączyła z użytku wiele instytucji kultury na całym świecie. Dodatkowo rządy krajów takich jak Włochy, Francja czy Hiszpania zadecydowały o domowej kwarantannie, którą można opuszczać tylko w nagłych przypadkach. Mieszkańcy Rzymu znaleźli sposób na pokonanie nudy wywołaniem zamknięciem w czterech ścianach. Z pomocą przyszła klasyka kina.

Koronawirus - kwarantannowe kino we Włoszech

Jednym z epicentrów europejskiej epidemii COVID-19 są Włochy. Od tygodni media informują o kolejnych ofiarach śmiertelnych spowodowanych koronawirusem. We Włoszech zmarło już ponad 5 tysięcy pacjentów. Czas jednak na radośniejsze wieści. Okazuje się, że mieszkańcy Rzymu wpadli na pomysł jak umilić sobie czas w izolacji i przy okazji integrować się z innymi osobami poddanymi kwarantannie.

Slayer
Slayer
Przeczytaj także Włosi podczas kwarantanny wychodzą na balkony i śpiewają. Jeden z nich zagrał Slayera [WIDEO]

Był czas na balkonowe koncerty, teraz przyszła pora kina utrzymane w podobnym charakterze. Jak podaje Deadline, pewna organizacja postanowiła podnieść ducha mieszkańców Wiecznego Miasta za pomocą filmów. W tym celu zorganizowano pokazy klasycznych produkcji, wyświetlanych na ścianach budynków. Osoby poddane kwarantannie mogły więc poczuć namiastkę wizyty w kinie.

Netflix
Netflix
Przeczytaj także Kino w czasach koronawirusa. Aplikacja Netflix Party symuluje seans na sali kinowej

Pomysł narodził się w głowach organizatorów imprezy filmowej Alice nella Città, działającej przy Rome Film Fest. Aktywiści zachęcili osoby z całego kraju, które mają dostęp do rzutników, by wyświetlały filmy na ścianach sąsiadujących budynków i dzieliły się efektami pracy w sieci. Do tej pory odbyły się projekcje takich klasyków jak "Słodkie życie", "Niebo nad Berlinem", "Cud w Mediolanie", "Dyktator", "Kino Paradiso", a także nowszych tytułów - "Billywgo Elliota" i "Stowarzyszenia Umarłych Poetów".

Kino
Kino
Przeczytaj także Czy koronawirus zabije kino? Jak epidemia COVID-19 zmieni sposób oglądania filmów?

Pierwszy seans zorganizowali Fabia Bettini i Gianluca Giannelli - dyrektorzy festiwalu, którzy wyświetlili filmy w swoich rzymskich domach. Do przedsięwzięcia włączyły się również inne włoskie miasta - Piza, Palermo i Turyn, w których co wieczór odbywa się jakiś pokaz. Każda projekcja rozpoczyna się o godzinie 22:00. Dzięki temu mieszkańcy włoskich miast mogą spokojnie usypiać przy klasyce kina.

Czy wróci złota era kin samochodowych? Placówki przeżywają nową falę popularności z powodu kwarantanny
Czy wróci złota era kin samochodowych? Placówki przeżywają nową falę popularności z powodu kwarantanny
Przeczytaj także Czy wróci złota era kin samochodowych? Placówki przeżywają nową falę popularności z powodu kwarantanny

Inicjatywa wyszła już poza Włochy. Hiszpańska gwiazda Penélope Cruz zamieściła na swoim Instagramie nagranie pochodzące z jednej z tego typu projekcji.

Wieści o kwarantannowym kinie dochodzą też z takich zakątków świata, jak Filipiny, Brazylia, Wietnam i są planowane na terenie Anglii, Francji, Szwajcarii oraz Bułgarii. Na razie nie wiadomo, czy w akcję włączą się również polskie miasta.

Co sądzisz o kwarantannowych kinach?

kino
kino
Przeczytaj także Epidemia koronawirusa: kiedy zostaną otwarte kina w Polsce?

Zobacz też: Kina w Chinach zostaną otwarte jeszcze w tym miesiącu? Pełen nadziei raport na to wskazuje

Tagi: Newsy koronawirus