Wojciech Pszoniak nie żyje. Aktor mial 78 lat

19.10.2020 09:50
Wojciech Pszoniak |undefined Fot. Bartosz Krupa/Dzien Dobry TVN/East News

Zmarł Wojciech Pszoniak - wybitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Miał 78 lat. Nie podano przyczyny śmierci artysty.

Wielka strata dla polskiej kultury. 19 października 2020 roku o szóstej rano zmarł Wojciech Pszoniak - wybitny polski aktor. Miał 78 lat. Na razie nie ujawniono, co było przyczyną śmierci.

Nie żyje Wojciech Pszoniak

Informację o zgonie jako pierwszy podał ks. Andrzej Luter.  Za pośrednictwem Facebooka udostępnił artykuł ze strony wiez.com.pl. 

Śmierć artysty potwierdziła jego menadżerka Justyna Niegierysz.

Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie. Początkowo chciał być muzykiem. Z tego powodu uczył się w klasie oboju szkoły muzycznej w Bytomiu i grał w orkiestrze wojskowej w Gliwicach. Później postanowił zostać aktorem, jednak nie dostał się na studia do szkoły teatralnej w Warszawie. Przejęto go do PWST w Krakowie, którą ukończył w 1968 roku i jeszcze w trakcie studiów występował w tamtejszym Teatrze Stu. W swojej karierze grał na deskach teatrów Starego w Krakowie (1968-72) oraz Narodowego (1972-74) i Powszechnego w Warszawie (1974-80). Występował również na scenach francuskich, między innymi w Nanterre, Montparnasse i Chaillot oraz brytyjskich. 

Grał również w wielu w polskich filmach. Jedną z ważniejszych ról Pszoniaka była postać Moryca Welta w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Wystąpił również w takich produkcjach jak "Wesele", "Danton" i "Korczak" Andrzeja Wajdy, "Austeria" Jerzego Kawalerowicza czy "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna i "Mała Matura 1947" Janusza Majewskiego. Łącznie zagrał w około 100 filmach. Jedną z ostatnich ról aktora był udział we francuskim filmie "Gdybyś mu zajrzał w serce" z 2017 roku.

 

Zobacz też: Nie żyje Ryszard Ronczewski. Aktor miał koronawirusa

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.