Pogoda
04.07.2016 10:31

Wojsko zabroniło dronów nad 1/5 Polski

Mają rozmach - Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ) wprowadza na czas szczytu NATO oraz światowych Dni Młodzieży zakaz latania dronami w promieniu 100 km od wydarzenia. Za niezastosowanie się do przepisów grozi kara więzienia.

Wojsko zabroniło dronów nad 1/5 Polski
foto: zrzut ekranu

Szczyt NATO w Warszawie zaplanowano na 8 i 9 lipca 2016. Zakaz lotów ma obowiązywać w dniach 7-10 lipca 2016 i obejmować drony, modele zdalnie sterowane, paralotnie i inne pojazdy lotnictwa ogólnego.

Zakaz, który ma obowiązywać w trakcie Światowych Dni Młodzieży, zaplanowano na 25 lipca – 1 sierpnia 2016. Wyłączone z zabawy dronami mają być obszary w promieniu 100 km od Błoni Krakowskich, gdzie gromadzić się będą pielgrzymi, a także 50 km od Jasnej Góry.

Do decyzji lepiej jest się dostosować, jako że za jej złamanie grożą surowe kary:

"

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przypomina, że zgodnie z art. 212 ust. 1 lit. A ustawy z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze: kto wykonując lot przy użyciu statku powietrznego, narusza przepisy dotyczące ruchu lotniczego obowiązujące w obszarze, w którym lot się odbywa, podlega karze pozbawienia wolności do lat pięciu. "

Wydaje się mało prawdopodobne, żeby osoby znajdujące się dziesiątki kilometrów od centrum wydarzeń były pociągane do odpowiedzialności, warto jednak jest mieć świadomość możliwych konsekwencji przy planowaniu pikników z dronami.

Bezzałogowe, zdalnie sterowane pojazdy powietrzne mogą stanowić groźną broń. Nad wykorzystaniem dronów w walce pracują zarówno Amerykanie, jak i Rosjanie – ci ostatni zaprezentowali model z podwieszoną wyrzutnią rakiet, mogący służyć do zwalczania czołgów przeciwnika.

Na wyobraźnię działają także konstrukcje tworzone w wolnym czasie przez entuzjastów – pochodzący z Finlandii dron z podczepioną pilarką łańcuchową mógłby zostać bohaterem całkiem ciekawego horroru.

Zakaz latania dronami może mieć też pozytywne skutki – uziemione mogą zostać gadżety używane przez policję do namierzania kierowców (i pieszych) dopuszczających się wykroczeń drogowych.

Zastosujecie się do wydanego przez DORSZ-a zakazu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele