Wolne sądy kontra Wściekły Mikołaj. Andrzej Saramonowicz stworzył świąteczo-polityczny klip

20.12.2020 08:16
Andrzej Saramonowicz Fot. Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Andrzej Saramonowicz wyreżyserował świąteczny klip dla inicjatywy Wolne Sądy. Pojawia się w nim wiele odniesień do polskiego świata polityki.

W internecie pojawił się świąteczny film krótkometrażowy w reżyserii Andrzeja Saramonowicza, podsumowujący polską politykę ostatnich miesięcy. Materiał powstał we współpracy z inicjatywą Wolne Sądy.

Wolne Sądy i Andrzej Saramonowicz kontra Wściekły Mikołaj

W 2017 roku o uchwaleniu w Sejmie przez posłów rządzących partii nowelizacji ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, a także ustawy o Sądzie Najwyższym wybuchł protest społeczny pod hasłem "Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska". Narodziła się z niego inicjatywa założona przez sędziów, którzy uważają, że Prawo i Sprawiedliwość zagraża polskiej praworządności.

Polecamy

Członkowie inicjatywy Wolne Sądy postanowili powołać do życia świąteczny klip o politycznym przesłaniu. Za scenariusz i reżyserię ponad trzyminutowego filmu odpowiada Andrzej Saramonowicz - filmowiec znany z takich hitów polskiej kinematografii jak "Testosteron", "Lejdis", "Ciało" i "Idealny facet dla mojej dziewczyny". Oto jak prezentuje się zrealizowany materiał.

Klip rozgrywa się podczas świąt Bożego Narodzenia i  nie brakuje w nim polityki. Całość jest stylizowana na świąteczną bajkę, w której w roli głównej występuje Wściekły Mikołaj, przybywający do dzieci w otoczeniu swojej świty. Mężczyzna w czerwonym stroju wręcza szklaną kulę, która jak się okazuje, jest zatruta. W nagraniu pojawiły się materiały ukazujące fragmenty kontrowersyjnych przemówień Jarosława Kaczyńskiego, a także brutalnie tłumione przez policję protesty Strajku Kobiet. Na końcu członkowie inicjatywy Wolne Sądy składają Polakom życzenia.

Polecamy

Za świąteczno-polityczny klip odpowiadają Maria Wudarczyk, Przemek Krawczyk, Magda Jaworska, Ola Aleksandra Orzechowska, Piotr Karniewicz, Tomek Ruszkowski, Piotr Karniewicz, Marek Baprawski, Tomek Baprawski, Dariusz Wancerz, Zuzanna Markiewicz, Julia Grądzka, Agnieszka Bartold, Piotr Dziurny, Klara Bartold, Jacek Kasprzyk, Daniel Stępiński, Radek Rycko, Marcin Krawczyński, Wojtek Krzyżaniak Wojtek Krzyżaniak, Małgorzata Gryka, Magda Widuch, Tomasz Wiracki, Marta Kochanek-Zbroja, Marta Radwańska, Filip Luft, Paweł Kwaśniewski, Michał Zieliński, Coloroffon Film, Halo Studio i Doubrava. Za kamerą stanął Tomek Madejski, muzykę skomponował Tomasz Wiracki, a narratorem został ceniony polski aktor Krzysztof Gosztyła.

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.