Pogoda
13.09.2017 11:04

Wpadka Apple - flagowa funkcja iPhone'a X nie zadziałała na żywo

To był dla Apple najważniejszy moment w ciągu ostatnich 10 lat – i skończył się wpadką. Flagowy smartfon producenta, iPhone X, nie zadziałał na scenie jak należy.

Wpadka Apple - flagowa funkcja iPhone'a X nie zadziałała na żywo
foto: kadr z wideo

Oczekiwania dotyczące modelu szykowanego na jubileusz premiery pierwszego iPhone’a były ogromne. Atmosferę podgrzewały wycieki, z których można było wywnioskować, jakie funkcje i rozwiązania zastosowano w tajemniczym (o ile nie śledziło się doniesień) telefonie.

Dla Apple iPhone X stał się produktem mający pokazać potęgę korporacji i przekonać świat – a właściwie wiernych fanów – że to właśnie koncern z Cuppertino tworzy najbardziej innowacyjne telefony na świecie.

W ciągu 10 lat iPhone przebył daleka drogę - dziś już niemal nikt nie pamięta, jak topornym i ograniczonym (nie miał nawet łączności 3G) telefonem był pierwszy smartfon o tej nazwie. 

Model iPhone X to pierwsza konstrukcja Apple, w której producent postawił na bezbramkowy ekran, mający zajmować jak najwięcej powierzchni frontu telefonu. Wymusiło to zrezygnowanie z ważnej dla producenta użytkowników funkcji – Touch ID – i zastąpienia jej nowym systemem, rozpoznającym użytkownika nie po odcisku palca, lecz trójwymiarowym skanie twarzy.

Według Apple metoda ta jest bezpieczna i niezawodna – dane o kształcie twarzy wyczytanym przez czujniki analizowane są przez algorytmy sztucznej inteligencji, która decyduje czy na pewno ma do czynienia z właścicielem iPhone’a i czy nie jest on zmuszany do odblokowania swojego telefonu.

Technologię Face ID próbowano zaprezentować w działaniu podczas transmitowanej na żywo konferencji premierowej iPhone’a X. Nie poszło zgodnie z planem…

Co ciekawe, problem nie pojawił się z powodu wadliwego funkcjonowania Face ID – zawinił czynnik ludzki. Smartfon, na którym dokonywano prezentacji, został przed nią zrestartowany – pierwsze logowanie wymaga w takim przypadku potwierdzenia tożsamości podaniem PIN-u. Drugi, zapasowy model, na którym ostatecznie pokazano Face ID w akcji, nie sprawiał już problemów.

Jak się Wam podoba iPhone X?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Apple