Pogoda
30.12.2019 13:50

Wpadka dokumentu o II wojnie światowej na Netfliksie. 11 błędów na jednej mapie

Netflix nie ma szczęścia do seriali dokumentalnych. Dopiero co ucichły kontrowersje po sugerowaniu, że niemieckie obozy zagłady były dziełem Polaków, a w „Najważniejszych wydarzeniach II wojny światowej w kolorze” pokazano mapę, która z rzeczywistością z 1938 roku nie ma zbyt wiele wspólnego.

Najważniejsze wydarzenia II wojny światowej w kolorze
foto: materiały prasowe Netflix

W sprawie kłamstw rozpowszechnianych w dokumencie „Iwan Groźny z Treblinki” interweniował premier Morawiecki. Szef polskiego rządu zwrócił się do Netfliksa o poprawnie dokumentu i wstawienie do niego mapy pokazującej prawdę o nazistowskich obozach zagłady.

Grafika pokazana w serialu sugerowała, że znajdowały się one na terenie wolnej Polski, a nie ziemiach okupowanych przez Niemców.

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Przeczytaj także Netflix odpowiedział na zarzuty o fałszowanie polskiej historii. Co zrobi serwis?

Błędy o podobnym kalibrze wypatrzono w popularnej serii „Najważniejsze wydarzenia II wojny światowej w kolorze”. Na mapie mającej pokazywać Europę Środkową w 1938 roku Polska została narysowana błędnie – terytorium naszego kraju okrojono o ziemie zaaneksowane podczas II wojny światowej przez Związek Radziecki.

Błędna mapa Polski w dokumencie o II wojnie światowej na Netfiksie. Nasz kraj bez ziem zagarniętych później przez ZSRR

Błędy wypatrzył jeden z użytkowników Wykopu, który zamieścił w serwisie zdjęcie problematycznej mapy. Błyskawicznie znaleziono na niej 11 błędnie zaznaczonych granic.

netflix_polska_1938_02

Jak szybko dostrzegli internauci, błędnie zarysowana jest nie tylko nasza wschodnia, lecz także północna granica. Polsce przypisano Wolne Miasto Gdańsk.

Większość pozostałych błędów polega na przyjęciu granic państw z 1940 roku, a więc już po wybuchu ii wojny światowej. Prawdziwym kuriozum jest jednak Jugosławia, której terytorium zyskało część kształtu widocznego na ekranie w roku 1954.

Zobacz także: IPN wziął Netfliksa pod lupę. Zapowiedział pozew sądowy 

Skąd czerpiecie wiedzę historyczną?

Tagi: Internet Netflix