Wpadka dokumentu o II wojnie światowej na Netfliksie. 11 błędów na jednej mapie

30.12.2019 13:50
Najważniejsze wydarzenia II wojny światowej w kolorze|undefined Fot. materiały prasowe Netflix

Netflix nie ma szczęścia do seriali dokumentalnych. Dopiero co ucichły kontrowersje po sugerowaniu, że niemieckie obozy zagłady były dziełem Polaków, a w „Najważniejszych wydarzeniach II wojny światowej w kolorze” pokazano mapę, która z rzeczywistością z 1938 roku nie ma zbyt wiele wspólnego.

W sprawie kłamstw rozpowszechnianych w dokumencie „Iwan Groźny z Treblinki” interweniował premier Morawiecki. Szef polskiego rządu zwrócił się do Netfliksa o poprawnie dokumentu i wstawienie do niego mapy pokazującej prawdę o nazistowskich obozach zagłady.

Grafika pokazana w serialu sugerowała, że znajdowały się one na terenie wolnej Polski, a nie ziemiach okupowanych przez Niemców.

Przeczytaj także

Błędy o podobnym kalibrze wypatrzono w popularnej serii „Najważniejsze wydarzenia II wojny światowej w kolorze”. Na mapie mającej pokazywać Europę Środkową w 1938 roku Polska została narysowana błędnie – terytorium naszego kraju okrojono o ziemie zaaneksowane podczas II wojny światowej przez Związek Radziecki.

Błędna mapa Polski w dokumencie o II wojnie światowej na Netfiksie. Nasz kraj bez ziem zagarniętych później przez ZSRR

Błędy wypatrzył jeden z użytkowników Wykopu, który zamieścił w serwisie zdjęcie problematycznej mapy. Błyskawicznie znaleziono na niej 11 błędnie zaznaczonych granic.

netflix_polska_1938_02 Fot. foto: zrzut ekranu Wykop

Jak szybko dostrzegli internauci, błędnie zarysowana jest nie tylko nasza wschodnia, lecz także północna granica. Polsce przypisano Wolne Miasto Gdańsk.

Większość pozostałych błędów polega na przyjęciu granic państw z 1940 roku, a więc już po wybuchu ii wojny światowej. Prawdziwym kuriozum jest jednak Jugosławia, której terytorium zyskało część kształtu widocznego na ekranie w roku 1954.

Zobacz także: IPN wziął Netfliksa pod lupę. Zapowiedział pozew sądowy 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.