Wpadka policji - plany szczytu NATO w internecie

Michał Tomaszkiewicz
24.06.2016 15:30
Wpadka policji - plany szczytu NATO w internecie Fot. materiały prasowe

Niezaszyfrowany plan zabezpieczenia szczytu NATO w Warszawie został rozesłany na kilkadziesiąt adresów e-mail, należących między innymi do urzędników stołecznego ratusza. Służby uspokajają – nic się nie stało.

Wiadomość została wysłana z Głównego Sztabu Policji. W niezabezpieczonym mailu znalazł się dokument opisujący strona po stronie zaplanowane działania mające zabezpieczyć szczyt NATO. Prace nad jego opracowaniem trwały przez kilka miesięcy.

W otwartej wiadomości znalazły się między innymi szczegółowe informacje o rozlokowaniu policji, wojska, BOR i żandarmerii podczas szczytu. Odbiorcy mogli się także zapoznać z dokładnymi datami (łącznie z godzinami) kontroli pirotechnicznych planowanych do przeprowadzenia w miejscach przebywania i podczas wystąpień polityków.

W „skarbie zamachowca” znalazły się też plany przejazdów samochodów z politykami oraz… numery telefonów do osób dowodzących operacją zabezpieczenia szczytu.

Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego wymieniany był jako jeden z powodów wprowadzania ustawy antyterrorystycznej, dającej władzom i służbom uprawnienia między innymi do zablokowania wybranej strony internetowej, wprowadzającej obowiązek zarejestrowania kart SIM używanych w usłudze pre-paid oraz zmieniającej definicję terrorysty.

W świetle wprowadzanych przepisów może być nim uznana osoba, która dopuści się czynu zagrożonego karą pozbawienia wolności na okres 3 lat lub wyższą, jeśli będzie on miał na celu między innymi poważne zastraszenie osób. Krytycy ustawy wskazują, że terrorystą można się w związku z tym stać po prostu znieważając prezydenta.

Z informacji zdobytych przez Gazetę Wyborczą wynika, że wiadomość dotarła do co najmniej 60 instytucji. Stwarza to duże zagrożenie wycieku dokumentu i – najprawdopodobniej - konieczność opracowania operacji od nowa.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w dniach 8-9 lipca 2016 – na stworzenie nowego planu operacyjnego pozostały więc 2 tygodnie.

Osoby, które otrzymały uważają działania Głównego Sztabu Policji za skrajną nieodpowiedzialność. Praca, która została włożona w przygotowanie szczytu została w jednej chwili zaprzepaszczona – niezaszyfrowany dokument w otwartej wiadomości e-mail można względnie łatwo przechwycić. Plany w ogóle nie powinny znaleźć się w ogólnodostępnym internecie. 

Podinsp. Mariusz Ciarka, rzecznik KGP, jest innego zdania – według funkcjonariusza w dokumencie nie było żadnych „danych wrażliwych”, a jego treść była uzgodniona z ABW.

Został przesłany pocztą elektroniczną jeden, jawny dokument do konkretnych uprawnionych podmiotów, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Ze strony policji nie ma mowy o jakiejkolwiek pomyłce.

Duże zagrożenie zamachami terrorystycznymi sprawia, że szczyt NATO zabezpieczać będzie 6 tys. policjantów. W wydarzeniu weźmie udział 50 delegacji oraz przywódcy wszystkich 28 krajów tworzących Sojusz Północnoatlantycki.

Co sądzicie o rozesłaniu niezaszyfrowanego planu ochrony szczytu NATO?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.