Wraca obowiązek noszenia maseczek. Cała Polska w "żółtej strefie" od soboty

08.10.2020 14:38
Wraca obowiązek noszenia maseczek. Cała Polska w "żółtej strefie" od soboty Fot. Mateusz Grochocki/East News

Od soboty wróci obowiązek noszenia maseczek. Rząd postanowił wprowadzić "żółtą strefę" na terenie całej Polski.

8 października 2020 odbyła się specjalna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Ogłoszono, że od 10 października 2020 w całym kraju będą obowiązywały zasady w żółtej strefie. Jak podaje PAP, premier wyjaśnił, że ten nakaz został wprowadzony w związku ze znacznym wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce w ostatnim czasie.

Wraca obowiązek noszenia maseczek. Cała Polska w "żółtej strefie" od soboty

W strefie żółtej obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, natomiast zgromadzenia są ograniczone do 75 osób. Na targach oraz konferencjach obowiązuje limit jednej osoby na 4 m kw, zaś na siłowniach limit przewiduje jedną osobę na 7 m kw. W kinach i podczas imprez sportowych może być zajętych 25 % miejsc. 

Przeczytaj także

Jak podaje PAP, premier wyjaśnił, że przyczyną tej decyzji jest fakt, iż "już dziś w strefie żółtej jest około 100 powiatów".

To jedna trzecia kraju. Mamy do wyboru albo zamknąć ruch w poszczególnych województwach ruch, czyli wprowadzić ograniczenie w swobodzie przemieszczania się (...), albo wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju, podobne do obostrzeń w krajach sąsiednich.

Premier Morawiecki ocenił, że wprowadzone rozwiązanie będzie "bardziej jasne dla wszystkich Polaków".

Zobacz także: Do kiedy maseczki? Prognozy WHO nie wszystkim się spodobają

8 października 2020 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W sumie potwierdzono COVID-19 u 4280 osób, natomiast 76 osób zmarło. Łącznie od początku epidemii w Polsce wykryto koronawirusa u 111 599 osób, zmarło 2 867 z nich.  

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.