Pogoda
06.08.2020 10:21

Wracają rygorystyczne obostrzenia. Minister zdrowia ogłosił zmiany w 19 powiatach

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział nowe obostrzenia w związku z pandemią. Rygor zwiększy się w 19 powiatach z największą zachorowalnością.

Koronawirus
foto: shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Po długich tygodniach izolacji i rygorystycznych obostrzeń Polacy wrócili do względnej normalności. Niestety poluzowanie obostrzeń, piękna pogoda za oknem i oswojenie strachu przed chorobą ma swoje przełożenie na statystyki zakażeń. W ostatnich dniach w Polsce padły kolejne rekordy zarażeń koronawirusem, a eksperci ostrzegają, że druga fala choroby jeszcze przed nami.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia w 19 powiatach

Aktualnie w Polsce odnotowano niemal 49 tysięcy przypadków zachorowań na COVID-19. Przeszło 1 700 osób zmarło w związku z zakażeniem. Dobra wiadomość jest taka, że około 37,5 tysiąca pacjentów jest już zdrowych, jednak nagły wzrost dziennych zakażeń w Polsce zmusił ministerstwo zdrowia do kolejnych kontrowersyjnych decyzji.

Dzieci wrócą do szkół 1 września
Dzieci wrócą do szkół 1 września
Przeczytaj także MEN zapowiedział powrót dzieci do szkół 1 września

Jak donosi PAP, Łukasz Szumowski zdecydował się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń koronawirusem. Podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu, minister zdrowia podzielił się pomysłem o podziale powiatów na rejony "żółte" i "czerwone".

Łagodniejsze rygory oznaczone kolorem żółtym będą obowiązywać w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu.

Na większy rygor muszą się natomiast przygotować mieszkańcy powiatu ostrzeszowskiego, nowosądeckiego, Nowego Sącza, wieluńskiego, pszczyńskiego, Rudy Śląskiej, rybnickiego, Rybnika i powiatu wodzisławskiego.

W czerwonych powiatach ma wrócić obowiązek zasłaniania ust i nosa w każdej przestrzeni publicznej. Jednak Szumowski podkreśla, że obostrzenia będą dotyczyły praktycznie wszystkich zakresów - targów, kongresów, wydarzeń sportowych, kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel czy transportu.

Piotr Gliński
Piotr Gliński
Przeczytaj także Ministerstwo Kultury przeznaczy 400 mln zł dla instytucji kultury na walkę ze skutkami pandemii
Tagi: koronawirus