Pogoda
15.09.2020 11:04

Wrak niemieckiego krążownika odnaleziony po 80 latach. "Jest w niemal nienaruszonym stanie"

Odnaleziono wrak niemieckiego krążownika "Karlsruhe" z czasów II wojny światowej. Okręt brał udział w inwazji na Norwegię w 1940 roku. Odkrycia dokonała firma Statnett z Norwegii, która odnalazła cenną jednostkę na dnie Morza Północnego.

Wrak niemieckiego krążownika odnaleziony po 80 latach
foto: Shutterstock (zdjęcie poglądowe)

Krążownik "Karlsruhe" zatonął 80 lat temu, jednak jak twierdzą przedstawiciele Norweskiego Muzeum Morskiego, wrak jest w niemal nienaruszonym stanie.

II wojna światowa: Odnaleziono wrak krążownika

Niezwykłe znalezisko spoczywa na dnie morskim na głębokości 490 m i ok. 24 km od miasta portowego Kristiansand na południowym wybrzeżu Norwegii. Jak twierdzi agencji Reuters, Norwegowie poinformowali, że na zdjęciach widać wyraźnie symbole swastyki.

Titanic
Titanic
Przeczytaj także Ostatnia wiadomość z Titanica. Sąd wydał zgodę na wydobycie telegrafu z wraku najsłynniejszego statku

Wrak odnaleziono przypadkowo w 2017 roku podczas rutynowej kontroli kabla energetycznego łączącego Danię i Norwegię. Sonary firmy Statnett natrafiły wtedy na wrak statku, który znajdował się zaledwie 15 metrów od przewodu zasilającego. Jednak dopiero tego lata udało się ustalić dokładne dane zatopionej jednostki.

"

O losach krążownika "Karlsruhe" można przeczytać w książkach historycznych, ale do tej pory nikt nie wiedział, gdzie zatonął. To był jedyny okręt tej wielkości stracony przez Niemców podczas inwazji na Norwegię. W końcu, po tylu latach, wiemy, gdzie znajduje się cmentarz tego ważnego okrętu wojennego. "

- powiedział Frode Kvalø z Norweskiego Muzeum Morskiego.
Naukowcy z Norweskiego Muzeum Morskiego zbadali wszystkie dostępne dane przekazane przez Statnett i potwierdzili pochodzenie wraku.

"

Karlsruhe to imponujący widok. Większość dużych okrętów wojennych przewraca się na dnie, ale ten udało się odnaleźć w niemal nienaruszonym stanie. "

- przyznał Kvalø.

Tajemniczy wrak odkryty w Zatoce Gdańskiej
Tajemniczy wrak odkryty w Zatoce Gdańskiej
Przeczytaj także Tajemniczy wrak odkryty w Zatoce Gdańskiej. "Nie ma go w bazie zatopionych statków"

"Karlsruhe" brał udział w ataku na Kristiansand 9 kwietnia 1940 roku podczas inwazji na Norwegię. Najpierw ostrzelała go norweska artyleria, a następnie został storpedowany przez brytyjską łódź podwodną. Ciężko uszkodzona maszyna została zatopiona na rozkaz niemieckiego kapitana. Przez 80 lat miejsce spoczynku wraku pozostawało tajemnicą.

Źródło: Reuters

Zobacz również: Po niemal stu latach znaleziono statek widmo. Czy wypłynął z Trójkąta Bermudzkiego?

Tagi: adrenalina Ciekawostki