Pogoda
11.08.2020 14:08

Wrak okrętu podwodnego zbadany po 103 latach. Jakie zagadki kryje statek z czasów I wojny?

Okręt UC-47 w ciągu zaledwie roku swojej pracy na morzu, zatopił ponad 50 jednostek. 18 listopada 1917 roku trafił na łódź patrolowa Royal Navy HMS P-57, która przeprowadziła skuteczny atak. Od tego czasu wrak spoczywa na dnie morza.

Wrak okrętu podwodnego zbadany po 103 latach
foto: East News (zdjęcie poglądowe)

Obecnie, 103 lata po tych wydarzeniach naukowcy pod kierunkiem eksperta ds. archeologii głębinowej dr Rodrigo Pacheco-Ruiza z Uniwersytetu w Southampton, we współpracy z morskimi firmami badawczymi MMT i Reach Subsea, zbadali wrak UC-47 na zlecenie Tolmount Development.

Wrak okrętu podwodnego zbadany po 103 latach

Badania były prowadzone w trakcie operacji przybrzeżnych prowadzonych w celu przygotowania do położenia nowego rurociągu na Morzu Północnym, około 20 mil morskich od wybrzeża Yorkshire w Anglii.

Tajemniczy wrak odkryty w Zatoce Gdańskiej
Tajemniczy wrak odkryty w Zatoce Gdańskiej
Przeczytaj także Tajemniczy wrak odkryty w Zatoce Gdańskiej. "Nie ma go w bazie zatopionych statków"

Naukowcy zastosowali najnowsze techniki skanowania i nagrań wideo przeprowadzonych z wykorzystaniem zdalnie sterowanych robotów ROV. Szczegółowe analizy pozwoliły sporządzić dokładną dokumentację oraz potwierdzić przyczynę zatonięcia.

"

Obecnie statek jest oznaczony na mapach nawigacyjnych jedynie jako wrak i do tej pory bardzo niewiele wiadomo było o stanie zachowania okrętu. To był zaszczyt móc zbadać wrak znajdujący się w tak dobrym stanie i mieć okazję dowiedzieć się więcej o jego przeszłości. "

 – powiedział dr Rodrigo Pacheco-Ruiz, dyrektor projektu Offshore Archaeological Research (OAR) z Centrum Archeologii Morskiej na Uniwersytecie w Southampton.

Wyniki pokazują zadziwiający dobry stan, w jakim zachował się wrak

Uszkodzenia, których okręt doznał podczas zatonięcia, są wyraźnie widoczne. Duży otwór po lewej stronie kadłuba wskazuje na eksplozję. Wokół wraku porozrzucane są jego elementy, w tym jedna z wyrzutni torpedowych. 

"

Następnego dnia po zatopieniu UC-47 podobno wrak został odwiedzony przez nurków Royal Navy, którzy uzyskali wówczas cenne informacje, w tym m.in. książkę kodów i mapy. Dalsze badanie źródeł historycznych – gdy dostęp do nich stanie się możliwy – w połączeniu ze szczegółowymi zdjęciami wraku może pozwolić nam ustalić, czy rzeczywiście tak było. "

 – powiedział historyk morski Stephen Fisher.

Titanic
Titanic
Przeczytaj także Ostatnia wiadomość z Titanica. Sąd wydał zgodę na wydobycie telegrafu z wraku najsłynniejszego statku

Archeolodzy chcą w przyszłości powrócić do wraku i zebrać więcej danych na temat jego przeszłości.

"

Miejsca te znajdują się zwykle setki mil od brzegu i można do nich dotrzeć jedynie za pomocą specjalistycznego sprzętu podwodnego, co zwykle stanowi przeszkodę w ich badaniach. Projekty takie jak nasz pokazują, że te miejsca można badać nawet w tych bardzo trudnych czasach, kiedy świat zmaga się z niebezpieczną pandemią. "

- komentuje dr Rodrigo Pacheco-Ruiz.

Sensacyjne odkrycie pod zamkiem w Olsztynie
Sensacyjne odkrycie pod zamkiem w Olsztynie
Przeczytaj także Sensacyjne odkrycie pod zamkiem w Olsztynie koło Częstochowy: "Wstępne wyniki są bardzo obiecujące"

Dotychczasowe działania w ramach OAR okazały się bardzo skuteczne podczas przeprowadzania badań w takich projektach jak mapowanie Morza Czarnego czy odkrycie nienaruszonego 500-letniego wraku statku na dnie Bałtyku.

Źródło: Uniwersytet w Southampton, divers24.pl, wojskonews.pl

Zobacz również: Sensacyjne odkrycie w jeziorze Lednica. Archeolodzy znaleźli skarby z czasów Mieszka I  

Tagi: adrenalina Ciekawostki