Wrocławski ksiądz podczas kazania zachęca do seansu nowego filmu Sekielskich

18.05.2020 13:17
Wrocławski ksiądz podczas kazania zachęca do seansu nowego filmu Sekielskich Fot. . Krzysztof Szymczak/Polska Press/East News (zdjęcie poglądowe)

Film braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, czyli druga produkcja pochylająca się nad problemem pedofilii w polskim kościele katolickim zadebiutowała w ostatnią sobotę.  Produkcję, dostępną w serwisie YouTube od soboty obejrzało już ponad 4 mln widzów. Wczoraj ksiądz z Wrocławia z ambony zachęcał, aby wierni zobaczyli ten trudny dokument.

We wrocławskim kościele św. Wojciecha, o. Andrzej Kuśmierski, ksiądz i subprzeor Dominikanów wypowiedział się w trakcie kazania na temat filmu braci Sekielskich.

Przeczytaj także

O. Andrzej Kuśmierski o „Zabawie w chowanego”

Podczas niedzielnej mszy w kościele, o. Kuśmierski nawiązał bezpośrednio do filmu dokumentalnego braci Sekielskich. 

Myślę że wielu z was obejrzało już drugą część filmu braci Sekielskich. Jeśli nie, to pewnie warto. Jeśli ktoś ma wyporność dużą, to niech obejrzy, bo jest to bolesny obraz krzywdy Kościoła, którą uczynił. I mówię... krzywdy, którą myśmy uczynili, odpowiednio i proporcjonalnie do pełnionych funkcji – zaczął ksiądz.

Mam takie poczucie, że to jest objaw Kościoła bez ducha. Dlatego że Duch Święty jest darem miłości, odpowiedzialnej miłości, odpowiedzialnej miłości, troski, pochylenia się. A myśmy to zostawili. Myśmy oddali to komuś: albo "niech mówi ktoś inny, niech działa ktoś inny". A my milczymy, nic nie robimy – dodał. 

Przeczytaj także

„Gdzie ja byłem, gdzie byliście wy?” – pyta ksiądz

 O. Andrzej Kuśmierski w ostrych słowach wypowiada się także o kościelnej zmowie milczenia. Wprost mówi:

Ja się pytam - gdzie ja byłem, gdzie byliście wy, gdzie był biskup x, y, gdzie byli inni wierni, gdzie byli rodzice pokrzywdzonych, gdzie były instytucje, także te kościelne?! Duch Święty jest przeciwko, pamiętajmy – wypowiadał się podczas kazania.

Przypomniał także, że wiara często związana jest też z ideologią. Zwrócił uwagę, że różni księża kłócić będą się o sposoby odprawiania mszy i rytuałów, kiedy powinni raczej przeciwstawić się większemu złu, które dzieje się wokół nich. Spory na błahe tematy stają się bowiem „aspektem partyjnego myślenia. Bez udziału Ducha Świętego” – dodał. Pełne nagranie kazania jako pierwsza opublikowała Gazeta Wrocławska.

Przeczytaj także

„Zabawa w chowanego” „hitem” YouTube’a

Produkcję, dostępną w serwisie YouTube od soboty 16 maja obejrzano już ponad 4 mln razy. Film, tak jak część 1, odbił się szerokim echem i jest gorąco dyskutowany. Bracia Sekielscy zdecydowali się nawet na sesję pytań i odpowiedzi w niedzielę wieczorem, aby udzielić dodatkowych informacji na temat swojego dochodzenia oraz samego filmu.  Zapis sesji pytań i odpowiedzi możemy znaleźć na oficjalnym profilu na Facebooku.

Przeczytaj także

Film „Zabawa w chowanego” przygląda się kolejnym sprawom pedofilii w kościele oraz problemowi tuszowania informacji na ten temat i załatwianie ich „za zamkniętymi drzwiami”, bez prawdziwych rozliczeń i nagany. W filmie zobaczymy chociażby sprawę oskarżonego o molestowanie księdza Pawła K., który przez lata pozostawał bezkarny. Co więcej – był wieloletnim wikariuszem trzech różnych parafii (we Wrocławiu, Oławie i Miliczu).

Czytaj także: Jurek Owsiak wycofuje się z #Hot16Challenge2 i wyjaśnia swoją decyzję. „Co jeszcze da się zniszczyć? 

Michał Kaczoń
Michał Kaczoń Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.