Współzałożyciel festiwalu filmowego w Sundance został skazany za molestowanie seksualne dziecka

03.07.2019 12:47
Sterling Van Wagenen|undefined Fot. Everett Collection/East News

Sterling Van Wagenen trafi do więzienia na 6 lat pozbawienia wolności za molestowanie seksualne nieletniej. Filmowiec jest współzałożycielem Sundance Film Festival.

2 lipca 2019 roku odbyła się rozprawa z udziałem oskarżonego o molestowanie dziecka Sterlinga Van Wagenena. Reżyser i producent zasłynął jako jeden z współzałożycieli festiwalu filmowego w Sundance. Przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Sterling Van Wagenen trafi do więzienia za molestowanie dziewczynki

Jak podaje Deadline, Van Wagenen został skazany na 6 lat pozbawienia wolności po tym, jak przyznał się, że dwukrotnie molestował poszkodowaną dziewczynkę. Do przestępstwa doszło w 2013 i w 2015 roku. Podczas pierwszego ataku ofiara miała 7 lat. Sąd uznał, że 72-latek zasługuje na minimum 6-letnią karę więzienia, z czym zgodziła się ława przysięgłych. Dopiero po tym czasie Van Wagenen może ubiegać się o zwolnienie z więzienia. Co ciekawe, to nie jedyna sytuacja, w której Van Wagenen dopuścił się wykorzystania dziecka. W 2019 roku wyszło na jaw, że skazany przyznał się w nagranej rozmowie z tajemniczym mężczyzną, że w 1993 roku molestował śpiącą 13-latkę. Rodzice dziewczynki odmówili ścigania oprawcy z urzędu.

Filmowiec wraz z Robertem Redfordem w 1978 roku położył podwaliny pod festiwal w Sundance oraz Instytut Sundance. Van Wagenen wyreżyserował cztery kinowe filmy, kilka dokumentów oraz był autorem filmów i seriali telewizyjnych. Zajmował się też produkcją, między innymi oscarowego dramatu "Podróż do Bountiful". Przez kilka wykładał reżyserię na University of Central Florida.

Przeczytaj także

Reżyser wygłosił oficjalne oświadczenie po zapadnięciu wyroku.

To oczywiste, że każdy rodzaj przeprosin w tym momencie jest bezcelowy, więc nawet na żadne nie będę się silił. Chcę, żebyście wszyscy wiedzieli, że czuję konsekwencje tego, co zrobiłem. Czuję je bardzo głęboko.

Reżyser przyznał się do zarzucanych mu czynów już wcześniej. Sprawę skomentował również rzecznik prasowy festiwalu w Sundance.

Ostatnie doniesienia prasowe sprawiły, że dowiedzieliśmy się, że Sterling Van Wagenen dopuścił się molestowania seksualnego. Jest osobą, która grała kluczową rolę w powstawaniu festiwalu, jak i Instytutu. Obecnie nie ma związku z żadną z powyższych instytucji i jest tak od 1993 roku, kiedy opuścił naszą radę nadzorczą. Instytut Sundance kategorycznie potępia jego zachowanie i staje solidarnie po stronie tych, których odważna prawdomówność rzuciła światło na agresywne zachowanie.

Zobacz też: Polański został oskarżony o molestowanie seksualne przez kolejną kobietę 

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.