Wszystkich Świętych: Będą dodatkowe dni wolne od pracy?

Natalia Hluzow
13.10.2020 10:41
Wszystkich Świętych: Będą dodatkowe dni wolne od pracy? Fot. . Roman Trojanowski/Shutterstock

Dodatkowe dni wolne od pracy w okolicach 1 listopada to jeden z pomysłów rządu na to, jak zminimalizować ryzyko zakażeń koronawirusem na cmentarzach we Wszystkich Świętych. Nie wszyscy są jednak przychylni takim rozwiązaniom.

Będziemy mieli dodatkowe dni wolne w okolicach 1 listopada? O takim pomyśle rządowego zespołu zarządzania kryzysowego poinformował w programie Polsat News rzecznik GIS Jan Bodnar. Jest to jeden ze sposobów, by uniknąć tłoku w dniu Wszystkich Świętych, jednocześnie pozostawiając cmentarze otwarte 1 listopada.

Dni wolne na Wszystkich Świętych 2020

1 listopada to ustawowo dzień wolny od pracy. W tym roku przypada on jednak w i tak wolną już niedzielę, co może skutkować nie tylko skróconym czasem na odpoczynek i spotkania z rodziną, ale również ryzykiem znacznego wzrostu zachorowań na COVID-19.  Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że nie mogąc rozłożyć wizyt na grobach i u rodziny na kilka dni, Polacy stłoczą się na cmentarzach tego samego dnia i tego samego dnia pojadą odwiedzić bliskich. A to już prosta droga do tragedii.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jan Bodnar, w programie Polsat News przedstawił potencjalne rozwiązanie takiego problemu:

Rządowy zespół zastanawia się nad pewnymi ruchami związanymi z dniami wolnymi w okolicach 1 listopada.

Dodał jednak, że na razie jest to jedynie przedmiotem dyskusji, a nie decyzją rządu. Podkreślił także, że niezależnie od tego, czy będą dodatkowe dni wolne na Wszystkich Świętych, czy nie, zaleca się rozłożenie odwiedzin na cmentarzach na kilka dni, a nawet kilka weekendów.

Apelujemy, żeby w miarę możliwości Wszystkich Świętych urządzić sobie troszkę wcześniej albo troszkę później. Żeby odwiedzić groby bliskich w trochę innym terminie, żeby się nie tłoczyć. 

Jan Bodnar w wywiadzie dla Polsat News przede wszystkim skupił się na starszych członkach naszych rodzin, których należy traktować ze szczególną ostrożnością. Jak powiedział:

Często jest tak, że odwiedzamy swoich rodziców, dziadków - nie mówimy, żeby tego nie robić, natomiast należy zachować zasadę ostrożności - nie musimy każdego dziadka obściskiwać bardzo blisko; pewien dystans jest teraz wyrazem miłości. Zalecamy, by wyjazdy rozłożyć w czasie.

Jednocześnie, podobnie jak wcześniej zrobił to Jarosław Gowin, zadeklarował, że rząd nie planuje zamknięcia cmentarzy na 1 listopada. 

Na pewno nie ma żadnych pomysłów, aby odwoływać Wszystkich Świętych.

Przeczytaj także

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o zwiększaniu dni wolnych na Wszystkich Świętych

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, ma nieco inne zdanie na temat dodatkowych dni wolnych na Wszystkich Świętych. W przeciwieństwie do rzecznika GIS, Wojciech Andrusiewicz uważa, że takie rozwiązanie mogłoby tylko zwiększyć ryzyko zachorowań na COVID-19. W programie "Gość Wydarzeń", również w Polsat News, powiedział:

Ja bym ostrożnie podchodził do zwiększenia dni wolnych przed Wszystkimi Świętymi. Polacy najczęściej wyjeżdżają na Wszystkich Świętych w dalsze podróże kiedy mamy dość dużo wolnych dni, kiedy mamy przedłużony weekend. Więc zwiększanie wolnych dni wokół Wszystkich Świętych to jest jasna sugestia: wyjeżdżajmy gremialnie. Jednak to, że to święto wypada w tym roku w niedzielę służy temu, żeby tych wyjazdów było mniej.

Koronawirus: Cała Polska w "żółtej strefie"

Od 10 października 2020 roku cała Polska znajduje się w "żółtej strefie", co oznacza m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, w dniu 13 października 2020 odnotowano 5 068 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast 60 osób zarażonych koronawirusem zmarło na choroby współistniejące. 

Zobacz też: Koronawirus utrzymuje się na powierzchni do 28 dni. Najdłużej na banknotach i ekranach telefonów 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.