Pogoda
24.03.2016 11:19

Wyburzyli zły dom z powodu błędu w Google Maps

Nawigacja GPS zawsze doprowadza do celu, choć czasem – jak przekonała się ekipa demolująca domy w Teksasie – wskazane miejsce nie jest dokładnie tym, do którego chciano się udać.

Wyburzyli zły dom z powodu błędu w Google Maps
foto: kadr z wideo

Tornado uszkodziło w grudniu 2015 roku dużą część domów w miejscowości Rowlett – część z nich nadawała się tylko do rozbiórki, część jednak można było odbudować. Właścicielka jednego z budynków, która zamierzała wyremontować swoją posiadłość, nie będzie już mogła tego zrobić – pomyłka ekipy demolującej sprawiła, że zrównali z ziemią nie ten dom, co trzeba.

Nauczyliśmy się ufać technologii – skoro nawigacja wskazała, że dotarliśmy pod wpisany do niej adres, tak zapewne musiało się stać. Błąd w mapie Google sprawił jednak, że wskazany został budynek znajdujący się faktycznie o dwie ulice od domu przeznaczonego do rozbiórki.

Po przybyciu na miejsce zlecenia robotnicy przystąpili niezwłocznie do pracy. Gdy sąsiedzi przekazali im wiadomość o pomyłce, sprawdzili adres w tradycyjny sposób – patrząc na znaki i tabliczki – i udali się do prawidłowej lokalizacji. W odpowiedzi na skargę właścicielki domu pokazali jej zrzut ekranu z Google Maps, wskazujący jej własność po wpisaniu ulicy i numeru domu przeznaczonego do rozbiórki.

Błąd można zobaczyć samemu – na mapie piny wskazują lokalizację wpisywanych do mapy adresów, podczas gdy gwiazdką oznaczone jest właściwe położenie domu przeznaczonego do rozbiórki.

Firma, która przeprowadziła pomyłkową rozbiórkę odmówiła udzielenia komentarza w tej sprawie, tłumacząc się prowadzeniem wewnętrznego dochodzenia.

O pomyłkach związanych z funkcjonowaniem nawigacji GPS słychać co jakiś czas, żadna z nich nie była jednak aż tak spektakularna – ktoś wjechał do jeziora, bo trzymał się dokładnie trasy wytyczonej przez aplikację, ktoś inny przejechał 1000 kilometrów za dużo, bo wybrał miejscowość o takiej samej nazwie jak ta, do której chciał się dostać.

Amerykańska kinematografia proroczo przewidziała problemy tego typu ponad 20 lat temu. W jej wizji sprawcy jednak przynajmniej przeprosili.

Zdarzyło się Wam pobłądzić z powodu złych wskazówek nawigacji?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Google