Pogoda
21.05.2019 11:44

Wyciekły dane kontaktowe milionów influencerów z Instagrama

Numery telefonów i adresy e-mail milionów gwiazd Instagrama wyciekło do sieci – przechowywane były w bazie danych, która nie została zabezpieczona hasłem.

selfie
foto: materiały prasowe

Informacje zostały zebrane przez jedną z agencji marketingowych – oprócz danych osobowych i kontaktowych w bazie znaleźć można także szacowaną wartość danego celebryty dla reklamodawców, wynikającą z liczby fanów oraz ich zaangażowania w publikowane treści.

Większość informacji została pobrana bezpośrednio z opisów opublikowanych przez poszczególnych celebrytów – wśród danych znalazły się jednak także numery telefonów oraz adresy e-mail używane przez gwiazdy mediów społecznościowych.

Baza zawierająca 49 milionów rekordów – opisywano w niej celebrytów, influencerów oraz profile należące do marek – trzymana była na koncie w Amazon Web Services. Dostęp do informacji nie był chroniony hasłem, co pozwalało na ich proste kopiowanie.

TechCrunch, który jako pierwszy napisał o sprawie doniósł, że po skontaktowaniu się z właścicielem konta na AWS, agencją marketingową z Bombaju, dane zostały usunięte. Nie wiadomo, jak wielu podmiotom udało się wcześniej wykonać „kopie zapasowe” na swoje potrzeby.

niszczenie rzeźby w Dolince Szwajcarskiej
niszczenie rzeźby w Dolince Szwajcarskiej
Przeczytaj także Polska instagramerka uszkodziła młotkiem rzeźbę w Warszawie. Chciała „pobawić się w Minecrafta”

Kontakty do milionów gwiazd Instagrama wyciekły do sieci

Sprawą poważnie zainteresował się sam Instagram – regulamin korzystania z aplikacji wyraźnie zakazuje gromadzenia danych o użytkownikach.

"

Przyglądamy się sprawie, żeby zrozumieć, czy opisane dane – w tym adresy e-mail oraz numery telefonów – pochodziły z Instagrama, czy z innych źródeł. Jesteśmy w kontakcie z agencją, żeby dowiedzieć się, skąd pochodzą te informacje i w jak stały się publicznie dostępne. "

Zobacz także: >> Influencerka załamała się po skasowaniu jej konta na Instagramie. „Jestem nikim bez obserwujących i niczego nie potrafię” [WIDEO]  <<

W przeszłości zdarzało się, że hakerzy wykradali dane z Instagrama i próbowali sprzedawać je na czarnym rynku.

Jakie dane podajecie podczas rejestracji w serwisach internetowych?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet Facebook