Wyciekły dane kontaktowe milionów influencerów z Instagrama

Michał Tomaszkiewicz
21.05.2019 11:44
Wyciekły dane kontaktowe milionów influencerów z Instagrama Fot. materiały prasowe

Numery telefonów i adresy e-mail milionów gwiazd Instagrama wyciekło do sieci – przechowywane były w bazie danych, która nie została zabezpieczona hasłem.

Informacje zostały zebrane przez jedną z agencji marketingowych – oprócz danych osobowych i kontaktowych w bazie znaleźć można także szacowaną wartość danego celebryty dla reklamodawców, wynikającą z liczby fanów oraz ich zaangażowania w publikowane treści.

Większość informacji została pobrana bezpośrednio z opisów opublikowanych przez poszczególnych celebrytów – wśród danych znalazły się jednak także numery telefonów oraz adresy e-mail używane przez gwiazdy mediów społecznościowych.

Baza zawierająca 49 milionów rekordów – opisywano w niej celebrytów, influencerów oraz profile należące do marek – trzymana była na koncie w Amazon Web Services. Dostęp do informacji nie był chroniony hasłem, co pozwalało na ich proste kopiowanie.

TechCrunch, który jako pierwszy napisał o sprawie doniósł, że po skontaktowaniu się z właścicielem konta na AWS, agencją marketingową z Bombaju, dane zostały usunięte. Nie wiadomo, jak wielu podmiotom udało się wcześniej wykonać „kopie zapasowe” na swoje potrzeby.

Przeczytaj także

Kontakty do milionów gwiazd Instagrama wyciekły do sieci

Sprawą poważnie zainteresował się sam Instagram – regulamin korzystania z aplikacji wyraźnie zakazuje gromadzenia danych o użytkownikach.

Przyglądamy się sprawie, żeby zrozumieć, czy opisane dane – w tym adresy e-mail oraz numery telefonów – pochodziły z Instagrama, czy z innych źródeł. Jesteśmy w kontakcie z agencją, żeby dowiedzieć się, skąd pochodzą te informacje i w jak stały się publicznie dostępne.

Zobacz także: >> Influencerka załamała się po skasowaniu jej konta na Instagramie. „Jestem nikim bez obserwujących i niczego nie potrafię” [WIDEO]  <<

W przeszłości zdarzało się, że hakerzy wykradali dane z Instagrama i próbowali sprzedawać je na czarnym rynku.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.