Wyjątkowe zaćmienie krwawego Księżyca. Najdłuższe od 580 lat

18.11.2021 16:43
Wyjątkowe zaćmienie krwawego Księżyca. Najdłuższe od 580 lat Fot. Shutterstock

19 listopada nad ranem będzie miało miejsce najdłuższe od kilkuset lat zaćmienie Księżyca. Sprawdź gdzie i kiedy można je oglądać!

O zjawisku zaćmienia mówimy w sytuacji, w której Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem. W efekcie satelita naszej planety znajduje się w jej cieniu, który "pokrywa" jego powierzchnię. Jeśli miejsce obserwacji znajduje się w cieniu Księżyca, obserwujemy całkowite zaćmienie Słońca. W tym czasie widoczna jest tylko korona słoneczna.

Wyjątkowe zaćmienie Księżyca 2021

Takiego zaćmienia Księżyca jeszcze w tym stuleciu nie było. Jak twierdzi NASA, potrwa ono dokładnie aż 3 godziny, 28 minut i 23 sekundy. Z wyliczeń wynika, że jest to najdłuższe jak dotąd zaćmienie w dwudziestym pierwszym wieku i najdłuższe częściowe zaćmienie Księżyca w ciągu 580 lat.

Polecamy

Zaćmienie będzie miało miejsce 19 listopada 2021, w piątek rano. Dojdzie do niego około godziny 6:59. Nasza planeta zasłoni 97 procent tarczy naszego satelity. W Polsce zjawisko będzie najlepiej widoczne z zachodniej i centralnej Polski. Najlepszym miejscem będzie jednak Ameryka Północna, gdzie będzie można oglądać nietypowe zaćmienie Księżyca w całej krasie.

Zaćmienie będzie nie tylko wyjątkowe, ale również bardzo efektowne. Srebrny Glob na jakiś czas zmieni barwę na… krwistoczerwoną! Ale spokojnie – to nie koniec świata, ale zupełnie naturalne zjawisko.

Wszystko dzięki ziemskiej atmosferze, która zmieni kolor światła padającego na naszego satelitę. Ponieważ w chwili zaćmienia promienie słoneczne, docierające ze Słońca na Księżyc muszą przejść przez atmosferę Ziemi, cień rzucany przez naszą planetę na Księżyc staje się czerwony. Warto wiedzieć, że intensywność czerwieni zależy od poziomu zanieczyszczeń w atmosferze.

Jak informuje NASA, kolejne zaćmienie srebrnego globu, tym razem całkowite, przyjdzie nam obserwować w połowie maja przyszłego roku. Będzie widoczne w obu Amerykach, Europie i Afryce.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.