Pogoda
17.01.2020 11:42

Wymusił pierwszeństwo przy dużej prędkości, wyszedł z samochodu i tłumaczył „ale teraz jest suwak” [WIDEO]

Od 6 grudnia 2019 prawo wprowadziło w Polsce obowiązek jazdy na suwak. Nie wszyscy jednak dokładnie doczytali, w jakich okolicznościach i w jaki sposób trzeba stosować się do tego przepisu, co dobitnie pokazuje film podesłany do świętokrzyskich policjantów.

jazda na suwak
foto: materiały prasowe policji

Jazda na suwak miała ucywilizować polskie drogi, na których spora część kierowców myśli tylko o sobie, co prowadzi do niepotrzebnych opóźnień i powiększania się zatorów drogowych.

Co było do tej pory uprzejmością, stało się obowiązkiem. Jazda na suwak jest obligatoryjna w przypadku zbliżania się do zwężenia drogi, na której doszło do utrudnień w ruchu. Policja przygotowała dla kierowców szczegółowy poradnik, pokazujący kiedy i jak stosować się do nowego prawa.

korek na drodze szybkiego ruchu
korek na drodze szybkiego ruchu
Przeczytaj także Koniec świata szeryfów drogowych. W życie weszło prawo nakazujące jazdę na suwak

Tej lektury obowiązkowej na pewno nie zaliczył kierowca, który w Kielcach wymusił pierwszeństwo wpychając się z kończącego się pasa ruchu na tor jazdy sąsiedniego pojazdu. Pirat drogowy był tak pewny swego, że po wszystkim zatrzymał się, wyszedł i przekazał kierującemu, któremu cudem udało się uniknąć wypadku, że przecież obowiązuje teraz jazda na suwak.

Pirat drogowy niemal doprowadził do groźnego wypadku. Wymusił pierwszeństwo, bo obowiązuje jazda na suwak

Całość zdarzenia została zarejestrowana przez kamerę w aucie, na którym wymuszono pierwszeństwo. Materiał został przesłany do świętokrzyskich policjantów za pośrednictwem skrzynki ”Stop Agresji Drogowej”.

Policja postanowiła udostępnić film w celach edukacyjnych.

Funkcjonariusze w taki sposób opisali uwiecznioną niebezpieczną sytuację:

"

Kierujący osobowym peugeotem jechał lewym pasem ruchu w kierunku osiedla Ślichowice i na jej szczycie postanowił z pełną prędkością zmienić pas ruchu. Manewrem tym wymusił pierwszeństwo na innym kierującym i spowodował bardzo niebezpieczną sytuację. Po tym mężczyzna zatrzymał się na lewym pasie ruchu, wysiadł ze swojego auta i podszedł do kierującego, na którym wymusił pierwszeństwo, by krótko z i nim porozmawiać na temat zaistniałej sytuacji. Na zarejestrowanym nagraniu słychać kierującego peugeotem, który mówi: „ale teraz jest suwak”. "

Policja przypomina, że jazda na suwak jest obowiązkowa, gdy występuje zator drogowy, a więc znaczne spowolnienie prędkości wywołane przez duże natężenie ruchu, kolizję czy awarię pojazdu.

"

Zasada „jazdy na suwak” nie znajduje zastosowania w przypadku istotnego zmniejszenia prędkości pojazdów względem prędkości dopuszczalnej, gdy ta zmniejszona prędkość będzie nadal wyższa, niż w przypadku zatoru drogowego (np. przypadek spowolnienia ruchu z 90 km/h do 40 km/h). Co istotne, zasada „jazdy na suwak” nie będzie miała zastosowania również w przypadku dojeżdżania do końca pasa ruchu, jeżeli nie występuje zator drogowy. "

Zobacz także: Policja poluje na jeżdżących lewym pasem. Grad mandatów 

Jeździcie na suwak?

Tagi: Duperele