Pogoda
11.02.2016 11:37

Wypij drinka skomponowanego z tweetów

Data Cocktail komponuje drinki dobierając porcje składników na podstawie częstotliwości ich występowania we wpisach publikowanych na Twitterze.

Wypij drinka skomponowanego z tweetów
foto: materiały prasowe

Projekt powstał z myślą o pokazaniu smaku politycznego francuskiego Twittera, jednak Clément Gault, twórca urządzenia, szybko dostrzegł, że potencjał maszyny jest znacznie większy.

Szczególne wrażenie robi proces rozlewania drinka, w którym udział bierze platforma podjeżdżająca pod wskazany składnik.

Data Cocktail to spektakularne podejście do synestycznego zaprezentowania informacji pokazujących się w internecie. Do każdego z napojów używanych do tworzenia drinka przypisywana jest nazwa, która - jak wyjaśnia twórca - jest kluczowa w procesie przyrządzania koktajlu.

"

Gdy zostaje zamówiony drink, maszyna wyszukuje pięć ostatnich wiadomości z Twittera zawierających wzmiankę o jednym ze składników – te tweety wyznaczają skład napoju. Data Cocktail nie tylko zaserwuje unikalną kompozycję, ale także wydrukuje jego recepturę, pokazując wiadomości wykorzystane do jej skomponowania. To prezent, który można zabrać ze sobą. "

Data Cocktail sprawdza, ile razy w odnalezionych wiadomościach występuje dane słowo kluczowe i na tej podstawie wyznacza dawkę wlewaną do szklanki. Poszukiwane są wszystkie nazwy jednocześnie, co gwarantuje unikalność otrzymanych wyników – używane są tylko te składniki, które znalazły się w wyszukanych tweetach.

Oprócz wydrukowania kartki z wiadomościami wpływającymi na skład drinka maszyna wysyła także podziękowania do autorów wpisów wykorzystanych przy tworzeniu napoju.

Twórca urządzenia nie ma na razie planów sprzedawania maszyn podobnych do Data Cocktail – system powstał jako projekt artystyczny i takim, przynajmniej w najbliższym czasie, pozostanie.

Jakich słów użylibyście do stworzenia własnego drinka?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety