Pogoda
27.09.2018 17:54

Wyprodukowanie iPhone'a Xs Max kosztuje szokująco mało

1650 zł – tyle wynosi koszt wyprodukowania iPhone’a Xs Max 256 GB, który w Polsce kosztuje 6 229 zł. Czy to znaczy, że na jednym telefonie Apple zarabia dobre 4500 zł?

iPhone Xs Max
foto: kadr z wideo

Tegorocznym najlepszym iPhone’om w historii przyjrzeli się z bardzo bliska analitycy z kanadyjskiego TechInsights. Rozebrali na części pierwsze model iPhone Xs Max 256 GB, który w Polsce można kupić za 6 229 zł, a następnie oszacowali wartość każdego elementu z osobna.

Po zsumowaniu i dodaniu kosztów pracy niezbędnej do złożenia telefonu okazało się, że za jego wyprodukowanie Apple płaci 443 dolary – czyli niecałe 1650 zł.

To jednocześnie tanio (jeśli porównać z cena dla klienta indywidualnego) i drogo (jeśli spojrzeć, ile kosztowało Samsunga wyprodukowanie modelu Galaxy S7). Jubileuszowy iPhone X, pierwszy telefon Apple sprzedawany za ponad 1000 dolarów, w produkcji był tańszy – w jego przypadku BOM (Bill od Materials) oszacowano na 395 dolarów.

iPhone XS i iPhone Xs Max
iPhone XS i iPhone Xs Max
Przeczytaj także iPhone Xs, iPhone Xs Max, iPhone Xr - znamy polskie ceny i dostępność

Jest drożej przede wszystkim ze względu na powiększone rozmiary iPhone’a – model Xs Max jest wyposażony w ekran OLED o przekątnej 6,5 cala, stanowiący ponad 20% ceny wszystkich komponentów.

Dlaczego iPhone Xs Max za 1 650 zł kosztuje 6 299 zł?

Koszta materiałów i robocizny, wynoszący w przypadku iPhone’a Xs Max 256 GB 443 dolary to tylko część globalnych kosztów wytworzenia telefonu. Najdroższe jest jego zaprojektowanie – na stworzenie, przetestowanie i wdrożenie do produkcji całego telefonu, jak i jego części (na przykład procesora A12 Bionic) i oprogramowania potrzebne są nakłady idące w setki milionów dolarów. Apple musi je podzielić na wszystkie wyprodukowane egzemplarze.

Wyprodukowany telefony muszą zostać przetransportowane z Chin do sklepu docelowego – do każdego egzemplarza trzeba więc doliczyć koszta logistyki.

Ogromne środki przeznaczane są także na reklamę i marketing – to także wliczane jest w cenę każdego iPhone’a. Do tego dochodzi jeszcze obsługa posprzedażowa i naprawy gwarancyjne – wszystko musi zostać pokryte przez środki ze sprzedaży telefonów.

Ile dokładnie zarabia więc Apple na jednym iPhonie? To ściśle strzeżona tajemnica producenta. Chociaż korporacja dosłownie śpi na pieniądzach – na kontach bankowych ma grube miliardy dolarów – to na pewno zarobek rzędu 4 500 zł na egzemplarzu nie jest możliwy.

Co sądzicie o cenach iPhone'ów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile