Wyrzucili w lesie na Mazurach setki zużytych opon. Wpadli przez monitoring

21.07.2020 11:39
Wyrzucili w lesie na Mazurach setki zużytych opon. Wpadli przez monitoring Fot. Shutterstock

Zużyte opony oraz zbiorniki paliwa trafiały do lasu na Mazurach. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy według nieoficjalnych informacji działali na zlecenie przedsiębiorstwa zajmującego się utylizacją odpadów.

Opony porzucano w taki sposób, żeby trudno było je dostrzec. Spora partia została na przykład wrzucona do wąwozu przy polu rzepaku, znajdującego się daleko od zabudowań. Opony trafiały także do lasu.

Z wstępnych ustaleń wynika, że odpady były wysypywane w lesie przez trzech wspólników: dwóch z nich wyrzucały opony z samochodu, trzeci stał na czatach i sprawdzał, czy nie grozi im zauważenie. System działał przez jakiś czas, ale niszczący środowiska nie spodziewali się, że natrafią na zamontowaną przez właściciela terenu kamerę monitoringu.

Przeczytaj także

Nielegalne wysypiska powstały w gminie Purda. Jak się okazało, do lasów i na pola trafiło co najmniej kilkaset starych opon samochodowych, których utylizacja zgodnie z regułami sztuki jest droga. Policji bardzo szybko udało się ustalić kto stoi za zanieczyszczaniem środowiska.

Zrobili z lasu wysypisko śmieci dla starych opon samochodowych. Wpadli przez monitoring

Policja podeszła do sprawy bardzo poważnie. W błyskawicznej akcji pomocne były nagrania z monitoringu zainstalowanego przez właściciela jednego z terenów, na których porzucano opony.

W ubiegłą sobotę, 18.07.2020 r., oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, że w gminie Purda na terenie gruntów rolnych i leśnych zostały wyrzucone śmieci, w tym łącznie kilkaset zużytych opon samochodowych oraz zbiorniki po paliwie. Na miejsce natychmiast zostały wysłane policyjne patrole, które potwierdziły zgłoszenie. W trakcie czynności do sprawy policjanci zatrzymali dwie osoby w wieku 28 i 33 lat. Ich udział w zdarzeniu jest przedmiotem prowadzonego postępowania. Wyjaśniane są okoliczności zdarzenia. Śledczy ustalają, skąd pochodziły opony oraz inne przedmioty.

Policja poinformowała, że zgodnie z kodeksem karnym nielegalne składowanie śmieci jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: Ile plastikowych odpadów produkujesz? Sprawdź w nowym Omni Calculatorze 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.