Pogoda
17.09.2018 13:30

Wystarczy wejść na stronę, żeby iPhone się zrestartował. Mamy link

Właściciele iPhone’ów i Maców uważajcie – w sieci czyha na Was mnóstwo niebezpieczeństw. Na przykład strony internetowe, które zawieszą lub zrestartują Wasz sprzęt. Ryzykowne jest także otwieranie maili.

Wystarczy wejść na stronę, żeby iPhone się zrestartował. Mamy link
foto: kadr z wideo

Błąd w systemach iOS i macOS został wykryty przez programistę rozwijającego komunikator Wire. Okazało się, że odpowiednio przygotowany kod CSS (odpowiedzialny za wygląd elementów witryny) jest dla urządzeń Apple bardzo groźny, przy jednoczesnym braku jakiejkolwiek szkodliwości dla komputerów i telefonów działających pod Windows czy Androidem.

Podatność wynika ze sposobu, w jaki CSS jest obsługiwany przez webkit (silnik pokazujący strony internetowe), który w specyficznych warunkach stara się przejąć kontrolę nad wszystkimi zasobami urządzenia.

Dla iPhone’ów to prawdziwy cichy zabójca:

iPhone można zrestartować stroną internetową

Wejście na stronę, na której znajduje się kod wywołujący błąd (klikacie na własną odpowiedzialność, nie róbcie tego w domu itp.) kończy się natychmiastowym restartem iPhone’a w iOS 12 i ponownych uruchomieniem interfejsu użytkownika we wcześniejszych wersjach systemu. Kod może zostać umieszczony na witrynie lub w mailu specjalnie, bądź też znaleźć się tam przypadkiem, jako część działającego rozwiązania.

Krótka wiadomość zawiesza iPhone'y - ratunkiem reinstalacja systemu
Krótka wiadomość zawiesza iPhone'y - ratunkiem reinstalacja systemu
Przeczytaj także Krótka wiadomość zawiesza iPhone'y - ratunkiem reinstalacja systemu

Właścicieli Maców problem dotyka w nieco mniejszym stopniu – komputer zawiesi się na chwilę, a potem będzie działać zauważalnie wolniej aż do chwili zamknięcia w przeglądarce karty ze stroną powodującą problemy.

Atak może zostać przeprowadzony poprzez Safari i Mail na macOS oraz przez wszystkie przeglądarki na iOS, jako że korzystają z tego samego silnika. To wynik ograniczeń wprowadzonych przez Apple do App Store – w sklepie nie mogą znaleźć się aplikacje, które korzystają z własnego (odmiennego) silnika renderującego witryny.

Apple pracuje nad łatką, która rozwiąże problem – zanim to jednak się stanie, nawet otworzenie wiadomości w programie Mail może spowodować restart urządzenia.

Kliknęliście w link?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile