Pogoda
19.04.2019 15:19

XIII powraca! Remake klasyka na pierwszym zwiastunie

16-letnia gra, debiutująca na PC, PS2, Xbox i Gamecube zagości teraz również na PS4 i Switchu.

xiii
foto: materiały prasowe

XIII to klasyka gatunku FPS. Gra oferowała długą kampanię dla jednego gracza, składającą się z ponad 30 misji. W dniu premiery w 2003 roku gra oferowała nowatorską jak na te czasy oprawę graficzną, stylizowaną na komiks. Oprócz efektownych przerywników nie zabrakło też typograficznych wstawek towarzyszących dźwiękom - jak “BOOM”, przy wybuchu bomby czy “Tatatatata” przy strzałach z karabinu.

Oryginalna Trzynastka z 2003 to FPS oparty na motywach jednej z najciekawszych serii komiksowych stworzonych przez Jeana Van Hamme (współtwórca popularnego na polskim rynku Thorgala). Gracz staje się agentem, który musi zażegnać wiszące nad światem niebezpieczeństwo.

pad do Sony PlayStation 4
pad do Sony PlayStation 4
Przeczytaj także Sony boi się seksu na PlayStation. Zaostrza politykę kontroli gier

Remake XIII na pierwszym zwiastunie

19 kwietnia 2019 roku światło dzienne ujrzał pierwszy zwiastun remake’u produkcji. Widać na nim kompletnie nową oprawę graficzną. Całość zachowuje klimat klasyka z 2003 roku, ale jednocześnie dostała też współczesny pazur. Nowa XIII wygląda jak komiks wprawiony w ruch i robi spore wrażenie.

XIII opowiada historię żołnierza cierpiącego na utratę pamięci i wrobionego w zabicie Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nie wiadomo na razie jak bardzo remake będzie trzymał się oryginału, w którym do przejścia było ponad 30 misji. Być może, w nowej grze zostanie dodane coś więcej.

Trzynastka z 2003 roku oferowała też kilka trybów rozgrywki wieloosobowej. Jednym z nich była gra na podzielonym ekranie co w grach z tamtego okresu było rzadkością. Nie ma przesłanek, aby nie twierdzić, że również remake zostanie wyposażony w te tryby. Tryb wieloosobowy szczególnie dobrze może sprawdzić się na Switchu od Nintendo.

Mortal Kombat 11
Mortal Kombat 11
Przeczytaj także Mortal Kombat 11 – Cenega stawia pizzę za granie ze znajomymi

Kiedy zagramy w nową Trzynastkę?

Zwiastuny produkcji zadebiutowały na kanałach PlayStation oraz Nintendo, zatem w XIII zagramy na PS4 i Switchu. Nie została jeszcze zdradzona dokładna data premiery, ale wiemy na pewno, że gra będzie miała premierę w listopadzie 2019 roku.

Marcin Czajkowski
Tagi: Technologia Gry