Xbox Series X. Microsoft pokazał konsolę nowej generacji na rok przed premierą

13.12.2019 12:23
Xbox Series X|undefined Fot. materiały prasowe Microsoft

Nowy Xbox ma być najpotężniejszą konsolą na rynku: Microsoft chwali się, że ma moc obliczeniową czterech Xboksów One X. Mimo że premiera nowego sprzętu zapowiedziana jest na koniec 2020 roku, już teraz możemy zobaczyć, jak będzie wyglądać.

W konsolowej wojnie zostało już tylko dwóch liczących się zawodników: Sony i Microsoft. Nintendo woli przyglądać się starciu nieco z boku, oferując konsolę przenośną, podczas gdy tuzy okładają się sprzętem stacjonarnym.

Obecne generacja, czyli PlayStation 4 i Xbox One, mają już sześć lat. Gdyby były komputerami PC (a w środku mają przecież komponenty znane z naszych biurek), nie byłyby w stanie uruchomić już żadnej nowej gry.

Obie korporacje uznały, że czas już najwyższy na zaprezentowanie następców. Do tej pory najwięcej informacji otrzymaliśmy na temat PlayStation 5, które zdaniem Sony ma być czymś więcej, niż tylko centrum domowej rozgrywki.

Przeczytaj także

Niespodziewanie Microsoft otworzył się znacznie bardziej, niż swój konkurent, i na rok przed premierą podał konkrety: wygląd nowego Xboksa oraz jego nazwę. Oto Xbox Series X („X” w nazwie to rzymska dziesiątka, nawiązująca do Windows 10).

Xbox Series X: znamy wygląd nowej konsoli Microsoftu

Xbox Series X zadebiutował podczas gali The Game Awards. Microsoft postanowił z wyprzedzeniem pokazać całemu światu, jak będzie wyglądać jego nowa konsola. Chyba mało kto spodziewał się ujrzeć kształt, który sporej części osób przypomina zwykły komputer PC.

Xbox nowej generacji wygląda jak małą wieża, odchodząc od kształtu płaskiego pudełka. W całej okazałości Xbox Series X wygląd tak:

xbox_series_x_02 Fot. foto: materiały prasowe Microsoft

Microsoft zdradził także, co znajduje się w środku obudowy. Procesor to zmodyfikowana według potrzeb jednostka AMD korzystająca z architektury ZEN 2, zaś za generowanie grafiki odpowiadać ma GPU z serii Radeon RDNA.

Ma to gwarantować olbrzymi skok wydajności w porównaniu do współczesnych konsol, a także zawstydzić większość komputerów PC, jako że wydajność graficzna Xbox Series X ma być porównywalną z mocą karty GeForce RTX 2080 Ti.

Jak przełoży się to na wygląd gier? Microsoft odpowiedział na to pytanie, prezentując zwiastun Senua’s Saga: Hellblade II. Wszystko, co widać na filmie, zostało wygenerowane w czasie rzeczywistym przez silnik gry.

Xbox Series X (najprawdopodobniej w postaci kilku różnych sprzętów), tak jak PlayStation 5, ma trafić do sprzedaży pod koniec 2020 roku. Przewidywana cena ma wynosić 499 dolarów, czyli około 2000 zł.

Zobacz także: PlayStation 5 – Sony podsumowało wszystkie informacje na temat nowej konsoli 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.