Pogoda
20.06.2018 15:08

Xiaomi Mi Box z Biedronki – co to jest i komu się przyda?

Smartfony Xiaomi to tylko wierzchołek góry lodowej – uwielbiana chińska marka oferuje także między innymi przystawki zmieniające dowolny telewizor w tryskający wigorem i najnowszymi multimediami Smart TV. Mi Box z Biedronki radzi sobie nawet z 4K w HDR.

Xiaomi Mi Box z Biedronki
foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Do smartfonów, głośników, a nawet rowerów z Biedronki zdążyliśmy się już przyzwyczaić – sieć zazwyczaj oferuje w dobrych cenach sprzęty, których zastosowanie jest znane praktycznie każdemu. 21 czerwca 2018 jednak w promocyjnej cenie 279 zł w sprzedaży pojawia się tajemnicze czarne pudełeczko o nazwie Mi Box, które nie ma żadnego ekranu i oferuje tylko porty HDMI, USB i audio.

Biedronka wie jednak, co robi – Xiaomi Mi Box może stać się powiewem luksusu dla wszystkich, którzy lubią być na bieżąco z multimediami, a telewizor służy im nie tylko do oglądania stacji TV, lecz także serwisów VoD.

Xiaomi Mi Box to urządzenie, które każdy odbiornik z wejściem HDMI przekształca w nowoczesny i szybki Smart TV działający pod kontrolą Androida. Dzięki temu Mi Box potrafi właściwie wszystko – tańczy, śpiewa, recytuje, daje pograć i HDR-uje.

Xiaomi Mi Box z Biedronki – do czego służy?

Xiaomi Mi Box działa pod kontrolą specjalnej wersji Androida – Android TV w wersji 6.0. Dzięki temu można na nim uruchomić całkiem sporą część aplikacji z Google Play, w tym najważniejsze dla użytkowników telewizorów – wszelkiego rodzaju programy i wtyczki pozwalające chłonąć treści udostępniane w VoD.

Co warto podkreślić – zawsze mamy do czynienia z najnowszymi wersjami takich aplikacji, gdyż natychmiast po umieszczeniu ich w Google Play są one aktualizowane. W przypadku korzystania z funkcji Smart TV wbudowanych w telewizory czas oczekiwania na nowe funkcje jest zdecydowanie dłuższy, a w przypadku starszych modeli zależy wręcz od dobrej woli producenta, który może po prostu oznajmić, że dany model nie jest już obsługiwany.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Xiaomi Mi Box może służyć do łatwego oglądania także serwisów, których znalezienie w bibliotece aplikacji Smart TV może być problematyczne – oprócz oczywistego Netfliksa, Showmaksa, YouTube’a czy TVP Playera przystawka może pokazywać filmy i seriale z dowolnego źródła, wystarczy że będzie ono oferować aplikację na Androida.

Xiaomi Mi Box może więc odtwarzać filmy – producent informuje, że wydajność wbudowanego czterordzeniowego procesora pozwala bez żadnych kompleksów podchodzić do materiałów 4K w 60 klatkach na sekundę i z użyciem HDR – odgrywać muzykę (ze Spotify, Tidala czy innych aplikacji), a nawet stać się konsolką do gier – w Google Play znajduje się całkiem sporo tytułów zgodny z Mi Boksem (muszą obsługiwać tryb telewizyjny, a więc działać bez obsługi dotyku).

Sprzęt potrafi także oczywiście pokazywać filmy, które znajdują się na serwerze plików w sieci lokalnej lub też są obecne na podpiętym przez USB nośniku.

Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą eksperymentować z możliwościami Xiaomi Mi Box sięgając na przykład po Kodi – (nie)sławną aplikację, która ułatwia odgrywanie filmów i seriali w różnych formatach i nie zadaje pytań o ich legalność.

Xiaomi Mi Box – jak się używa?

Czarną skrzynkę Mi Box wystarczy włączyć do zasilania i połączyć z telewizorem (lub monitorem, lub projektorem) kablem HDMI. Do pierwszej konfiguracji niezbędny jest smartfon z Androidem – posłuży on do podłączenia Mi Boksa do sieci Wi-Fi.

Gdy pierwsze formalności zostaną pokonane, na ekranie telewizora pojawi się menu pozwalające na uruchamianie przeinstalowanych aplikacji – między innymi najpopularniejszych serwisów VoD.

Sterowanie Xiaomi Mi Box odbywa się za pomocą pilota lub smartfona. Komendy na tym drugim wydaje się skromnym zestawem przycisków lub głosowo – obsługa języka polskiego jest przy tym wzorowa.

Po zalogowaniu się na swoje konta – także w sklepie Google Play – ma się natychmiastowy dostęp do wszystkich treści, bez potrzeby podłączania komputera. Xiaomi Mi Box, dzięki funkcji Google Cast, może także pokazywać bezprzewodowo na telewizorze zawartość ekranu połączonego smartfona.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Xiaomi Mi Box – czy warto kupić?

Dostępny w Biedronce Xiaomi Mi Box może stać się centrum domowej rozrywki. Urządzenie można schować nawet za telewizorem (pilot komunikuje się przez Bluetooth) lub w jego okolicy. Dostęp do aplikacji najpopularniejszych serwisów VoD gwarantuje, że za pomocą czarnej skrzynki obejrzeć będzie można praktycznie wszystko ze wszystkiego – w tym z rodzimego CDA.

Jeśli na dodatek Xiaomi Mi Box będzie podłączony do odpowiedniego odbiornika, treści będą pokazywane w 4K oraz z zastosowaniem HDR. Urządzenie będzie przy tym zauważalnie szybsze, niż większość układów Smart TV – ma czterordzeniowy procesor, 2 GB RAM oraz 8 HB przestrzeni na pliki (którą można rozszerzyć za pomocą pendrive’a lub nawet dysku z interfejsem USB).

Jeśli za wygodę i prostotę użytkowania jesteście w stanie zapłacić 279 zł – tyle Xiaomi Mi Box kosztuje w Biedronce – to nie ma się co długo zastanawiać. Pochodzący z oficjalnej dystrybucji sprzęt wyceniany jest poza siecią sklepów na 399 zł, obniżka jest więc odczuwalna.

Przyda się Wam Xiaomi Mi Box?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety