Xiaomi i Oppo mają już smartfony z aparatami do selfie ukrytymi pod ekranem [WIDEO]

Michał Tomaszkiewicz
03.06.2019 16:52
Xiaomi i Oppo mają już smartfony z aparatami do selfie ukrytymi pod ekranem [WIDEO] Fot. kadr z wideo

Zapomnijcie o wcięciach w wyświetlaczu, peryskopach i płetwach. Przyszłość smartfonów to aparat do selfie schowany bezpośrednio pod ekranem. Prototypami takich telefonów pochwaliło się Xiaomi i Oppo.

W przyszłości smartfony będą mieć z przodu tylko i wyłącznie ekran. Wizja takich urządzeń znana jest od lat, dopiero ostatnio jednak udaje się stworzyć telefony, które niemal cały front mają wypełniony wyświetlaczem otoczonym cienkimi ramkami i niczym więcej.

Po schowaniu pod ekranem czytnika linii papilarnych ostatnią przeszkodą w uzyskaniu przepowiedzianego wyglądu smartfonów stał się aparat do selfie. Początkowo wyświetlacz zaczął się obok niego owijać, tworząc coraz mniejsze wcięcie.

Z początkowej belki przeistoczyło się ono w małą łezkę, a nawet w zwykłą dziurę w ekranie. Wszystko to po to, żeby zmarnować jak najmniej powierzchni, na której można wyświetlać informację.

Inżynierowie producentów wpadli na pomysł, że aparat do selfie można ukryć w środku urządzenia. Zaowocowało to powstaniem urządzeń, w których kamerka wysuwana jest mechanicznie na zewnątrz obudowy, gdy uruchamiana jest aplikacja aparatu.

Przeczytaj także

Sposobów na ukrycie obiektywu wymyślono całkiem wiele. Pojawiały się peryskopy, wysuwane były całe plecy smartfonów, postawiono także na wyskakujące płetwy. Doczekaliśmy czasów, gdy te sztuczki nie będą już potrzebne. Xiaomi i Oppo pokazały, że przyszłość jest teraz, demonstrując w akcji smartfony z aparatami ukrytymi pod powierzchnią wyświetlacz.

Smartfon z aparatem ukrytym pod ekranem. Prototypy Xiaomi i Oppo

Jako pierwsze swoją wizją smartfona z ekranem nieskalanym żadnym wycięciem na aparat pokazało Oppo. Widać na nim prototyp telefonu z pełnym wyświetlaczem. Po uruchomieniu aplikacji fotograficznej część ekranu zostaje zaciemniona, a fdowodem na to, że kamera znajduje się pod spodem, jest zablokowanie pola widzenia palcem przyłożonym do telefonu.

Na odpowiedź Xiaomi nie trzeba było czekać długo. Popularna w Polsce marka pochwaliła się nagraniem z własnym prototypem smartfona z aparatem schowanym pod wyświetlaczem.

Teoretycznie uzyskanie takiego efektu jest proste – wystarczy stworzyć wyświetlacz, który można uczyć przezroczystym, tak by światło mogło dochodzić do znajdującego się pod nim aparatu.

Jak wpłynie to na jakość zdjęć, dowiemy się dopiero za jakiś czas. Ewentualnej utraty jakości w selfie nie będzie chyba jednak widać zbyt wyraźnie.

Zobacz także: Sprawdź, czy Twoje selfie wisi w muzeum 

Żaden z producentów nie zdradził, kiedy można spodziewać się premiery smartfona z aparatem ukrytym pod ekranem. Na początku takie rozwiązanie trafi na pewno do flagówców, z biegiem czasu jednak dostaną je także tańsze modele, tak jak miało to miejsce w przypadku wcięć w wyświetlaczach.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.