Pogoda
19.09.2018 11:33

Xiaomi przerywa swoje aplikacje, żeby pokazać reklamy

Wchodzisz w ustawienia smartfona – a tam reklama. Sprawdzasz pobrane pliki – a w spisie ukrywa się ogłoszenie zachęcające do zainstalowania aplikacji. Xiaomi zamieściło w nakładce MIUI przerwy na reklamy.

Xiaomi Pocophone F1
foto: materiały prasowe

Xiaomi lepsze – te słowa można usłyszeć często i gęsto od fanów chińskiej marki. Rzeczywiście, producent potrafi zaoferować naprawdę dobre konstrukcje w cenach będących często nawet połową porównywalnych osiągami smartfonów światowych marek.

Chińczycy przyciągają nie tylko znakomitym stosunkiem jakości do ceny – użytkownicy chwalą sobie także MIUI, czyli autorską nakładkę na Androida. Zmienia on wygląd, a czasami także zachowanie systemu, umożliwiając korzystanie z funkcji, o których na telefonach innych marek czasem można tylko pomarzyć.

Tym razem jednak w MIUI znalazła się funkcja, która może osłabić nieco miłość do marki – nakładka na Androida wyświetla użytkownikom reklamy.

xiaomi_reklamy_02

Reklamy w MIUI Xiaomi

Reklamy nie utrudniają tak naprawdę korzystania ze smartfona, nie są nachalne ani nie zasłaniają żadnych treści – po prostu wśród opcji ustawień danej funkcji w menu pojawia się graficzny baner.

Wystarczyło to jednak, żeby wywołać w internecie burzę – część właścicieli smartfonów Xiaomi postrzega reklamy jako czyste zło, które skaża ich telefony i narusza święte prawo własności, dokonując tego bez pytania o zgodę.

Z drugiej strony słychać, że może to być po prostu szukanie źródeł przychodów dla przedsiębiorstwa, które często szokuje niską ceną urządzeń. Nieinwazyjne reklamy, umieszczone w sekcjach MIUI które użytkownik odwiedza relatywnie często, mogłoby pomóc Chińczykom w oferowaniu smartfonów za bezcen.

Co sądzicie o reklamach w systemie telefonu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile