Pogoda
25.10.2018 13:08

YouTube Kids, aplikacja dająca święty spokój rodzicom, debiutuje w Polsce

YouTube Kids jest już dostępny w Polsce – aplikacja zdejmuje z rodziców brzemię paranoicznego sprawdzania, czy ich dzieci nie oglądają przypadkiem treści przeznaczonych dla odbiorców dorosłych lub patologicznych.

YouTube Kids, aplikacja dająca święty spokój rodzicom, debiutuje w Polsce
foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Pomysł na YouTube Kids jest prosty – w aplikacji można oglądać tylko wyselekcjonowane przez algorytm i/lub sprawdzone przez pracowników YouTube’a treści. Dzięki temu rodzic może spokojnie zostawić dziecko (program przeznaczony jest dla dzieci do lat około 11) sam na sam z tabletem, nie obawiając się, że dostanie się pod zgubny wpływ „autorytetów” panoszących się w otwartym serwisie wideo.

Do rodzica należy ustalenie, co jego dziecko (lub dzieci) mogą oglądać – w najbardziej restrykcyjnym trybie szkraby mogą konsumować tylko to, co zostało wcześniej zaaprobowane przez opiekunów. Kontrolę rodzicielską można nieco rozluźnić, pozwalając na dostęp do filmów stworzonych (lub polecanych) przez sprawdzone instytucje (w Polsce są to na początek Zoo we Wrocławiu, Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie oraz Fundacja Atelier), albo też wypuścić potomstwo na szerokie (acz doskonale przeczesane) morze treści zatwierdzone przez samego YouTube’a.

Google chwali się, że aplikacja YouTube Kids dojrzewa wraz z dziećmi, które z programu korzystają. W zależności od tego, w jakim wieku jest pociecha, zmienia się interfejs użytkownika – dla najmłodszych widoczne są duże ikony i prezentacje treści, starsze dzieci korzystają z bardziej rozbudowanego i mieszczącego więcej informacji interfejsu.

YouTube Kids – bezpieczne filmy dla dzieci

Dla każdego dziecka można stworzyć osobny profil – jest to o tyle ważne, że YouTube Kids analizuje, jakie treści są oglądane przez dziecko i na tej podstawie podpowiada filmy, które mogą je zainteresować. Tematycznie treści podzielone są na cztery główne kategorie – na pierwszym planie pojawiają się propozycje związane z gustem dziecka, później widać filmy muzyczne i edukacyjne.

Profile dzieci mogą być zabezpieczone tajnym kodem – w tej sposób mają one pewność, że rodzeństwo nie będzie oglądać niczego na ich koncie i nie dowie się niczego, co mogłoby zostać uznane za wstydliwe.

Ciekawie wygląda mechanizm zabezpieczający przed dostaniem się dzieci do panelu ustawień:

youtube_kids_polska_02

Na szczęście to tylko pierwszy etap – w drugim rodzic proszony jest o podanie hasła do konta Google, na którym uaktywniona jest aplikacja YouTube Kids.

CeZIk, twórca YouTube i pomysłodawca kanału dla dzieci NutkoSfera, nie ma wątpliwości, że YouTube Kids jest aplikacją, której potrzebują i na którą zasługują rodzice:

"

 Aplikacja YouTube Kids jest odpowiedzią na problemy dopasowania odpowiednich treści dla najmłodszych widzów. Dzięki niej rodzic nie musi obawiać się, że jego dziecko trafi na szkodliwy materiał, gdyż ma pełną kontrolę nad tym, jakie filmy są pokazywane. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i ma prosty, intuicyjny interfejs. Ciekawym udogodnieniem jest minutnik, który blokuje dostęp po określonym czasie. Liczę na to, że aplikacja będzie rozwijana i coraz lepiej dopasowana do potrzeb młodej widowni i ich opiekunów. "

W ramach kontroli rodzicielskiej YouTube Kids oferuje opcję Minutnika – można ustalić limit czasowy dla poszczególnych użytkowników. Udostępnienie YouTube Kids w Polsce nie oznacza, że wszystkie treści dostępne w aplikacji zostały spolszczone – dzieci mogą natrafiać na filmy w obcych językach.

youtube_kids_polska_03

YouTube Kids jest dostępny za darmo - w zamian za to dzieciom serwowane są reklamy:

"

YouTube Kids wyświetla płatne reklamy, dzięki którym aplikacja jest dostępna za darmo. Twoje dziecko może także trafić na filmy zawierające treści komercyjne od twórców YouTube, które nie są płatnymi reklamami. "

Google zapewnia, że wszystkie ogłoszenia pokazywane w YouTube Kids są dokładnie sprawdzane i analizowane, zakazane jest także promowanie napojów i posiłków.

Polską wersję aplikacji można pobrać za darmo z Google Play i App Store.

Skorzystacie z YouTube Kids?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet