YouTube banuje filmy o modyfikacji broni

Michał Tomaszkiewicz
10.10.2017 13:25
YouTube banuje filmy o modyfikacji broni Fot. Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0

Miłośnicy militariów nie zobaczą już w serwisie YouTube filmów o przerabianiu broni – decyzja została podjęta po tragedii w Las Vegas, w której sprawca korzystał ze zmodyfikowanej amatorskim sposobem broni.

Nie wiadomo co prawda, czy zabójca wiedzę o przerobieniu broni na bardziej śmiercionośną czerpał z tego właśnie serwisu, szefowie YouTube’a nie chcą jednak ryzykować, że ich serwis przyczyni się do podobnej tragedii w przyszłości.

Zasoby filmowe strony uszczupliły się o materiały pokazujące, w jaki sposób przerobić broń półautomatyczną na strzelającą z szybkością automatycznej. Specjalne nakładki wykorzystują siłę odrzutu wystrzału, żeby wrócić do ustawienia wywołującego kolejny strzał pozostającym nieruchomo palcem.

W ten sposób obchodzone jest prawo USA, pozwalające na użytkowanie broni półautomatycznej, w której jedno pociągnięcie spustu wystrzeliwuje jeden pocisk. Zasada ta zostaje zachowana, ale szybkostrzelność jest znacznie podwyższana, jako że proces jest automatyczny – według analiz policji, przeróbki w broni używanej w strzelaninie w Las Vegas pozwalały nawet na oddanie 90 strzałów w 10 sekund.

Tak decyzję o usunięciu filmów skomentował sam YouTube:

Nasze zasady od dawna są zakazują publikacji niebezpiecznych i szkodliwych materiałów. W obliczu niedawnej tragedii w Las Vegas przyjrzeliśmy się bliżej filmom, które pokazują jak przerobić broń na szybkostrzelną. Po zapoznaniu się z nimi rozszerzyliśmy spis tematyki zakazanej także na takie opracowania.

Nie do końca wiadomo, jak decyzja serwisu YouTube wpłynie na zmniejszenie niebezpieczeństwa dostępu do takich materiałów – jak pokazuje praktyka, szybko powstają alternatywne, „nieocenzurowane” serwisy, które nie wprowadzają restrykcyjnych przepisów dotyczących publikowanych treści.

Przykładem z naszego kraju jest serwis Polfejs, mający być prawicową alternatywą dla banującego za używanie mowy nienawiści Facebooka.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.