Pogoda
10.10.2017 13:25

YouTube banuje filmy o modyfikacji broni

Miłośnicy militariów nie zobaczą już w serwisie YouTube filmów o przerabianiu broni – decyzja została podjęta po tragedii w Las Vegas, w której sprawca korzystał ze zmodyfikowanej amatorskim sposobem broni.

YouTube banuje filmy o modyfikacji broni
foto: Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0

Nie wiadomo co prawda, czy zabójca wiedzę o przerobieniu broni na bardziej śmiercionośną czerpał z tego właśnie serwisu, szefowie YouTube’a nie chcą jednak ryzykować, że ich serwis przyczyni się do podobnej tragedii w przyszłości.

Zasoby filmowe strony uszczupliły się o materiały pokazujące, w jaki sposób przerobić broń półautomatyczną na strzelającą z szybkością automatycznej. Specjalne nakładki wykorzystują siłę odrzutu wystrzału, żeby wrócić do ustawienia wywołującego kolejny strzał pozostającym nieruchomo palcem.

W ten sposób obchodzone jest prawo USA, pozwalające na użytkowanie broni półautomatycznej, w której jedno pociągnięcie spustu wystrzeliwuje jeden pocisk. Zasada ta zostaje zachowana, ale szybkostrzelność jest znacznie podwyższana, jako że proces jest automatyczny – według analiz policji, przeróbki w broni używanej w strzelaninie w Las Vegas pozwalały nawet na oddanie 90 strzałów w 10 sekund.

Tak decyzję o usunięciu filmów skomentował sam YouTube:

"

Nasze zasady od dawna są zakazują publikacji niebezpiecznych i szkodliwych materiałów. W obliczu niedawnej tragedii w Las Vegas przyjrzeliśmy się bliżej filmom, które pokazują jak przerobić broń na szybkostrzelną. Po zapoznaniu się z nimi rozszerzyliśmy spis tematyki zakazanej także na takie opracowania. "

Nie do końca wiadomo, jak decyzja serwisu YouTube wpłynie na zmniejszenie niebezpieczeństwa dostępu do takich materiałów – jak pokazuje praktyka, szybko powstają alternatywne, „nieocenzurowane” serwisy, które nie wprowadzają restrykcyjnych przepisów dotyczących publikowanych treści.

Przykładem z naszego kraju jest serwis Polfejs, mający być prawicową alternatywą dla banującego za używanie mowy nienawiści Facebooka.

Czy to słuszny ruch YouTube'a?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet