Pogoda
10.04.2018 14:40

YouTube może mieć kłopoty za śledzenie dzieci

Musisz mieć 13 lat, żeby oglądać filmy na YouTube i mieć konto na Facebooku – ta granica wynika z amerykańskiego prawa, które zabrania zbierania informacji na temat młodszych dzieci bez zgody ich rodziców. Grupa 23 organizacji stwierdziła, że YouTube narusza te przepisy.

YouTube dla dzieci
foto: zrzut ekranu

Przepisy Children’s Online Privacy Protection Act (COPPA) nie pozwalają na gromadzenie ani wykorzystywanie danych osobowych dzieci poniżej 13. roku życia. Za naruszanie prawa YouTube może zostać ukarany solidną karą finansową.

Oskarżenie pojawiło się w gorącym dla dyskusji o prywatności w sieci okresie – Facebook wciąż znajduje się pod obstrzałem za aferę Cambridge Analytica, w której wyciekły dane osobowe 73 mln użytkowników, z czego 2,3 mln pochodzi z Unii Europejskiej.

Mark Zuckerberg, szef Facebooka, będzie się z tego tłumaczył przed komisją w amerykańskim Senacie, a wzmożona czujność panująca w sieci przekłada się na kolejne odkrycia dotyczące naruszania prawa i zbierania danych o użytkownikach w sytuacjach, gdy serwisy internetowe nie powinny tego robić.

YouTube śledzi dzieci

Należący do Google YouTube został przyłapany na zbieraniu danych na temat dzieci mających mniej niż 13 lat. Serwis nie przykłada podobno należytej staranności w określaniu, kto dokładnie go ogląda, w związku z czym w bazie danej witryny lądują informacje o zachowaniu kilkulatków, które spędzają (mimo że nie powinny) czas na oglądaniu materiałów dla najmłodszych publikowanych właśnie na YouTube.

Dane osobowe są tutaj rozumiane jako lokalizacja, identyfikatory urządzeń czy numery telefonów, na których przeglądane są treści.

Organizacje występujące przeciwko serwisowi YouTube zwracają przy tym uwagę, że zbierane przez serwis dane wykorzystywane są komercyjnie – na ich podstawie emitowane są reklamy dla „dzieci i rodzin” – ich zakup dla reklamodawców jest droższy, niż ogłoszeń kierowanych tylko dla dorosłych.

YouTube broni się przed zarzutami:

"

Ochrona dzieci i rodzin była dla nas zawsze najwyższym priorytetem. Zapoznamy się dokładnie ze skargą i ocenimy, co możemy zrobić, żeby polepszyć naszą usługę. YouTube nie jest dla dzieci i dlatego sporym nakładem finansowym stworzyliśmy aplikację YouTube Kids, tak by zaproponować alternatywę zaprojektowaną z myślą o najmłodszych. "

Jak wynika z badań przytoczonych przez oskarżycieli, z serwisu YouTube korzysta 80% amerykańskich dzieci w wieku 6-12 lat.

Czy YouTube powinien weryfikować wiek użytkowników?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet