YouTube może skasować twoje konto jeśli uznają, że jest dla nich nieopłacalne

12.11.2019 11:33
YouTube może skasować twoje konto jeśli uznają, że jest dla nich nieopłacalne Fot. źrodło: Shutterstock

Youtube wprowadził nowe warunki użytkowania usługi. Według niektórych komentatorów zapisy w TOS mogą oznaczać, że firma będzie miała prawo skasować konta należące do użytkowników, jeśli uzna je za "nieopłacalne".

W nowym TOS użytkownicy mogą znaleźć zasady, które wejdą w życie 10 grudnia 2019. Najbardziej martwiący zapis znajduje się w sekcji o zawieszeniu i kasowaniu konta. Nowe przepisy strony sugerują, że jeśli YouTube uzna użytkownika za "nieopłacalnego" może skasować należący do niego profil.

Youtube zbanuje nieopłacalnych użytkowników?

Informacje o nowym zasadach użytkowania z usługi były rozsyłane na początku listopada 2019. Użytkownicy jednak potrzebowali kilku dni, zanim zdołali przekopać się przez całą treść TOS i znaleźli zapisy, które ich zmartwiły.

Przeczytaj także

Według niektórych komentatorów zapis ten daje możliwość YouTube'owi kasowania kont, które nie zapewniają im odpowiednich przychodów. Ofiarami w tej sytuacji mogą paść nie tylko youtuberzy tworzący content na stronę, ale również zwykli użytkownicy, którzy jedynie oglądają filmy na platformie.

YouTube podkreśla, że do takich sytuacji na pewno nie dojdzie, a nowy przepis w żaden sposób nie będzie miał wpływu na twórców i fanów.

Nie zmienia to jednak faktu, że zapis istnieje i może zostać w przyszłości wykorzystany przez platformę Google'a. Możliwe, że użytkownicy, którzy będą narażeni na stratę swojego konta to osoby korzystające z Adblocka. Youtube zarabia ostatecznie na odtworzeniach reklam. Jeśli oglądający filmy będą korzystać z oprogramowania, które pozwoli im korzystać z YouTube'a bez reklam, zarobki platformy automatycznie zmaleją.

Trzeba podkreślić, że skasowanie konta na YouTubie to coś o wiele większego niż po prostu strata historii oglądania śmiesznych filmików online. Ban może mieć wpływ na możliwość korzystania z pozostałych usług, jakie oferuje Google. Niektórzy zbanowani mogą więc nie być w stanie korzystać ze swojego Gmaila, Google Photos czy dokumentów.

Dziennikarze amerykańscy podkreślają, że tego typu zmiany zasad pokazują, jak bardzo ryzykownym staje się rosnący monopol Google'a. Czy fakt bycia chamskim na koncercie muzycznym powinienem oznaczać, że nie dostaniecie poczty albo ktoś przyjdzie i zabierze wam zdjęcia z ostatnich kilku lat?

Zobacz także:  Udzieliła wywiadu o bezpiecznej jeździe na hulajnodze elektrycznej. Gdy tylko skończyła, potrącił ją samochód [WIDEO]

Kacper Peresada Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.