Pogoda
05.05.2020 11:40

YouTube skasował konto Davida Icke. Król teorii spiskowych głosił, że 5G wywołuje COVID-19

Teorie spiskowe potrafią być całkiem zabawne, o ile ktoś nie zaczyna brać ich na serio. David Icke, guru środowiska doszukującego się wszędzie spisków, został permanentnie zbanowany przez serwis YouTube. Jego ostatnie wideo dotyczyło skasowania mu konta przez Facebooka.

miasto nocą
foto: Shutterstock

Płaskoziemcy, antyszczepionkowcy, ludzie wierzący że 5G to technologia mająca dokonać masowego mordu na ludziach: YouTube zaczął dostrzegać, że ma swój własny, wstydliwy wkład w rozpowszechnianie teorii spiskowych i przekonywanie do nich nowych osób.

Z badań wynika, że to po części wina algorytmów dbających o jak najwyższą liczbę odsłon, bez mrugnięcia wirtualnym okiem podsuwającym osobom podatnym na uwierzenie w teorie spiskowe materiałów sugerujących istnienie drugiego, a nawet trzeciego dna we wszystkim co dzieje się na świecie. Są ono bardziej skłonni do kliknięcia i obejrzenia kolejnego filmu tego rodzaju, niż użytkownicy kierujący się w życiu i na YouTubie zdrowym rozsądkiem.

maszt komórkowy
maszt komórkowy
Przeczytaj także Podpalają maszty komórkowe 5G, bo „powodują COVID-19”

W 2019 roku YouTube, Facebook i inni internetowi giganci odpowiedzieli na apel USA i obiecali monitorować pojawianie się na ich witrynie filmów mogących nieść zagrożenie dla zdrowia i życia oglądających. Na cenzurowanym znalazły się wtedy treści podające fałszywe informacje o szczepionkach, a bezpośrednim powodem było pojawienie się w Stanach przypadków zachorowań na odrę.

Podobne środki zapobiegawcze serwisy zaczęły podejmować w sprawie fake newsów dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19. David Icke, który żyje z głoszenia nieprawdopodobnych teorii, został wyrzucony z YouTube i nie będzie mógł założyć w serwisie nowego kanału.

David Icke wyrzucony z YouTube i Facebooka za fake newsy o 5G i koronawirusie

Google ujawnił, że Icke wielokrotnie otrzymywał ostrzeżenia o łamaniu zasad dotyczących umieszczania filmów w serwisie YouTube przez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o koronawirusie i 5G.

Z podobnego powodu konto stracił polski odpowiednik króla teorii spiskowych, Jerzy Zięba, który sugerował że niebezpieczne dla zdrowia zabiegi są lekiem na COVID-19.

młody mężczyzna oglądający YouTube
młody mężczyzna oglądający YouTube
Przeczytaj także Jerzy Zięba zbanowany przez YouTube. Promotor „medycyny niekonwencjonalnej” pyta, co to znaczy

David Icke zebrał na YouTube ponad 900 000 subskrybentów, a publikowanie przez niego filmu zawierające nieprawdziwe informacje oglądane były miliony razy. Jako powód dla bana i skasowania kanału Google podał łamanie regulaminu, zwłaszcza zapisów o zakazie sugerowania, że koronawirus nie istnieje, podawania nieprawdziwych z medycznego punktu widzenia sposobów na leczenie COVID-19 oraz kwestionowanie zasady izolacji społecznej.

Posłuchaj podcastu

Z dokładnie tych samych powodów David Icke stracił konto na Facebooku. Część z jego wyznawców przyjęła to oczywiście jako potwierdzenie, że wszystkie głoszone przez niego tezy są prawdziwe, a rządzący światem reptilianie próbują zapobiec ujawnieniu prawdy.

Zobacz także: 19 najbardziej absurdalnych teorii spiskowych dotyczących koronawirusa 

Wierzycie w teorie spiskowe?

Tagi: koronawirus