YouTube szykuje płatny dostęp do muzyki
Michał Tomaszkiewicz
11.12.2017 12:38
YouTube szykuje płatny dostęp do muzyki Fot. Rego Korosi, CC BY-SA 2.0

W marcu 2018 roku YouTube przedstawi najprawdopodobniej nowy sposób na słuchanie muzyki za pośrednictwem serwisu – będzie to płatna konkurencja dla Spotify, Tidala i Amazon Music Unlimited.

Według przecieków, projekt nazywany jest wewnętrznie „Remix”. Wprowadzenie odpłatności za słuchanie muzyki ma na celu spełnienie oczekiwań wytwórni, które chcą otrzymywać większe wynagrodzenie za publikowane w serwisie YouTube utwory.

Jak donosi Bloomberg, YouTube z sukcesem zakończył już rozmowy z Warner Music Group. Z przecieków wiadomo, że negocjacje w sprawie udziału w nowej platformie toczone są między innymi z Sony Music Entertainment, Universal Music Group oraz Merlinem, czyli zrzeszenie niezależnych wytwórni.

YouTube stał się w ostatnim czasie solą w oku dla wydawców – przez branżę muzyczną postrzegany jest jako powód, przez których serwisy oferujące płatny dostęp do muzyki nie rozwijają się tak szybko, jakby mogły.

Wszystko to z powodu możliwości słuchania utworów za darmo – w zamian za wyświetlenie reklamy, która daje właścicielom praw autorskich minimalne przychody za odsłonę. Muzyka i teledyski są oglądane miesięcznie przez ponad miliard użytkowników w skali miesiąca.

Najpopularniejszymi na świecie serwisami streamingowymi z muzyką jest Spotify oraz Apple Music. Google miało już kilka podejść do stworzenia własnej wersji płatnej biblioteki utworów – w 2011 roku zadebiutował Google Play Music, w 2014 udostępniono . YouTube Music Key (dający możliwość oglądania teledysków bez wyświetlania w nich reklam), który w 2016 został przemianowany na YouTube Red, koncentrujący się na tworzeniu własnych treści wideo.

Nowy serwis YouTube ma łączyć muzykę na żądanie z elementami znanymi z darmowego serwisu – na przykład teledyskami. Gigant internetowy rozmawia z artystami w celu przygotowania odpowiednich działań promocyjnych.

Pojawienie się nowej usługi nie będzie raczej oznaczać ograniczeń w dostępie do teledysków na tradycyjnym YouTubie.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.