Pogoda
11.12.2017 12:38

YouTube szykuje płatny dostęp do muzyki

W marcu 2018 roku YouTube przedstawi najprawdopodobniej nowy sposób na słuchanie muzyki za pośrednictwem serwisu – będzie to płatna konkurencja dla Spotify, Tidala i Amazon Music Unlimited.

YouTube szykuje płatny dostęp do muzyki
foto: Rego Korosi, CC BY-SA 2.0

Według przecieków, projekt nazywany jest wewnętrznie „Remix”. Wprowadzenie odpłatności za słuchanie muzyki ma na celu spełnienie oczekiwań wytwórni, które chcą otrzymywać większe wynagrodzenie za publikowane w serwisie YouTube utwory.

Jak donosi Bloomberg, YouTube z sukcesem zakończył już rozmowy z Warner Music Group. Z przecieków wiadomo, że negocjacje w sprawie udziału w nowej platformie toczone są między innymi z Sony Music Entertainment, Universal Music Group oraz Merlinem, czyli zrzeszenie niezależnych wytwórni.

YouTube stał się w ostatnim czasie solą w oku dla wydawców – przez branżę muzyczną postrzegany jest jako powód, przez których serwisy oferujące płatny dostęp do muzyki nie rozwijają się tak szybko, jakby mogły.

Wszystko to z powodu możliwości słuchania utworów za darmo – w zamian za wyświetlenie reklamy, która daje właścicielom praw autorskich minimalne przychody za odsłonę. Muzyka i teledyski są oglądane miesięcznie przez ponad miliard użytkowników w skali miesiąca.

Najpopularniejszymi na świecie serwisami streamingowymi z muzyką jest Spotify oraz Apple Music. Google miało już kilka podejść do stworzenia własnej wersji płatnej biblioteki utworów – w 2011 roku zadebiutował Google Play Music, w 2014 udostępniono . YouTube Music Key (dający możliwość oglądania teledysków bez wyświetlania w nich reklam), który w 2016 został przemianowany na YouTube Red, koncentrujący się na tworzeniu własnych treści wideo.

Nowy serwis YouTube ma łączyć muzykę na żądanie z elementami znanymi z darmowego serwisu – na przykład teledyskami. Gigant internetowy rozmawia z artystami w celu przygotowania odpowiednich działań promocyjnych.

Pojawienie się nowej usługi nie będzie raczej oznaczać ograniczeń w dostępie do teledysków na tradycyjnym YouTubie.

Jak słuchacie muzyki?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet