Pogoda
08.02.2017 13:03

YouTube uruchamia transmisje na żywo ze smartfonów

YouTube zaczyna nadrabiać zaległości i idzie w ślady Facebooka i Twittera – użytkownicy dostaną możliwość prowadzenia mobilnych transmisji na żywo. Opcja nie będzie jednak dostępna dla wszystkich.

YouTube uruchamia transmisje na żywo ze smartfonów
foto: William Starkey, CC BY-SA 2.0

Jeśli chodzi o filmy dostępne w internecie, YouTube nie ma sobie równych – nigdzie indziej nie oglądamy i publikujemy tak dużo. Zdecydowana większość dostępnych materiałów to wcześniej przygotowane filmy, transmisje na żywo nie są jeszcze w serwisie zbyt popularne.

Częściowo wynika to z przyjętej przez Google polityki – gigant wykazywał się daleko idącą opieszałością we wprowadzaniu możliwości transmitowania na żywo z urządzeń mobilnych. W tym samym czasie Facebook przyciągał do siebie miliony potencjalnych gwiazd internetu, a liczba transmisji była tak duża, że przypadkowo rejestrowano nawet przypadki zabójstw i morderstw.

Eksplozji mody na transmisje na żywo wprost ze smartfonu YouTube nie chce już dłużej ignorować – użytkownicy serwisu otrzymali właśnie taką możliwość. Jest jednak jeden duży haczyk – z opcji mogą skorzystać osoby, które mają co najmniej 10 000 subskrybentów.

Serwis nie depcze jednak nadziei u pozostałych użytkowników – jak zapewnia YouTube, będą oni musieli po prostu poczekać na swoja kolej nieco dłużej.

Mobilne transmisje na żywo objęte są dokładnie takimi samymi ustawieniami, jakie dotyczą stacjonarnego odpowiednika – można ustawić tytuł, włączyć lub wyłączyć możliwość komentowania materiału i wysłać powiadomienie o rozpoczęciu transmisji do osób lubiących kanał.

YouTube zapewnia, że w przygotowanie mobilnych transmisji włożono wiele pracy – poprawiono między innymi jakość przesyłanego obrazu i spowolniono wyświetlanie wiadomości na czacie.

Wcześniej serwis wprowadził do transmisji na żywo nowość – płatne komentarze. Osoba, która zadeklaruje największą kwotę może liczyć na prezentowanie swojej wypowiedzi w eksponowanym miejscu.

Co myślicie o transmisjach wideo na żywo ze smartfonów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet