Pogoda
26.04.2018 14:29

Youtuber IsAmUxPompa trafił przed sąd za mowę nienawiści

Ruszył proces Szymona K., znanego 1,8 mln swoich fanów jako IsAmUxPompa – prokuratura postawiła mu zarzut znieważania grupy ludności pochodzenia romskiego. Sąd podjął decyzję o wyłączeniu jawności rozprawy.

IsAmUxPompa
foto: kadr z wideo

Wygląda na to, że YouTube został zrównany przez sądy z tradycyjnymi miejscami publicznymi – prokuratura i policja zajmuje się coraz częściej sprawami youtuberów, którzy goniąc za popularnością i pieniędzmi pozwolili sobie na powiedzenie zbyt dużo.

Przekonał się o tym już między innymi „patostreamer” Gural, który usłyszał zarzuty o propagowaniu mowy nienawiści. Jest to jednak jego najmniejsze zmartwienie – prokuratura bada sprawę nakłaniania przez niego nieletnich dziewczyn do publicznego obnażania się w internecie, co jest znacznie poważniejszym zarzutem.

IsAmUxPompa przed sądem za znieważanie Romów i Bułgarów

IsAmUxPompa specjalizuje się w transmisjach gamingowych – w ten sposób dorobił się niemal 1,8 mln fanów. Jak się okazało, na swoich filmach wtrącał czasami dość niecenzuralne słowa na temat mniejszości narodowych w Polsce – w tym właśnie o Romach.

Nagranie, które poświęcone było tylko i wyłącznie tej kwestii, zostało usunięte serwisu YouTube – w sieci jednak tak naprawdę nic nie ginie. Rozprawa youtubera IsAmUxPompa została utajniona, gdyż – były na niej pokazywane treści, które naruszają dobre obyczaje i które nie powinny być przekazywane dalej.

W serwisie YouTube można było znaleźć między innymi taką wypowiedź IsAmUxPompa:

"

Nienawidzę Cyganów, Bułgarów. Jeb... brudasów. Jeśli ty ich nienawidzisz, daj mi lajka. Niech te brudy podbiją sobie jakiś kraj i tam mieszkają. "

Obrońca youtubera chciał warunkowego umorzenia sprawy – IsAmUxPompa miał w ramach zadośćuczynienia przelać 43 000 zł na fundację Siepomaga.pl.

Nie podano oficjalnie, jak skończyła się rozprawa youtubera.

Należało mu się?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet