Yowie - potwór, który przeraża mieszkańców Australii. Jak wygląda?

19.11.2020 15:51
Czym jest Yowie Fot. Shuttenstock

W wierzeniach rdzennych mieszkańców Australii, Aborygenów, występuje tajemniczy "dziki człowiek", który ma rzekomo żyć na pustyni australijskiej. Czym lub kim jest Yowie?

Kiedy Brytyjczycy przybyli do Australii usłyszeli, że Aborygeni często wspominają owłosioną postać zwaną Yowie. Rdzenni mieszkańcy bardzo bali się tajemniczego stwora i wypowiadali się o nim z ogromnym przerażaniem.

Czym lub kim jest Yowie?

Jedna z aborygeńskich legend mówi, że Yowie mieszkały w Australii jeszcze przed Aborygenami, którzy przez lata musieli toczyć z nimi walkę. W końcu przerażające stwory wycofały się do buszu. Większość opisów strasznej istoty opisuje ją jako człekokształtnego, trzymetrowego potwora, który przypomina Yeti lub Wielką Stopę.

Polecamy

Relacje Europejczyków na temat Yowies sięgają roku 1876, kiedy to w Australian Town and Country Journal ukazał się raport o "rdzennej małpie". Wkrótce zaczęło się "ponownie na Yowies" a jeden z myśliwych zaproponował nawet, że złapie Yowie dla Muzeum Australijskiego za 40 funtów szterlingów. Twierdzono również, że Yowies atakują psy, górników wydobywających złoto i samotnych wędrowców.

Wiele osób opisuje spotkania z tą tajemniczą istotą. Już na początku XIX w. gazety opisywały tajemniczego "Goryla" i zastanawiały się nad jego pochodzeniem.

W 1997 roku powstało AYR, pierwsza organizacja zajmująca się tematyką Yowie na świecie, która zajmuje się dokumentowaniem wszystkich doniesień na temat tego fenomenu.

Dzięki naszej obszernej bazie danych sięgającej od XVIII wieku do dnia dzisiejszego, a także relacjom audio i wideo bezpośrednio od świadków, AYR stało się centrum informacji dla wszystkich entuzjastów Yowie.

- piszą założyciele organizacji.

Co wiemy o Yowie?

Yowie jest mityczną kryptydą, która rzekomo ma żyć na pustyni australijskiej. Opisany jako humanoidalne stworzenie, mające terytorialny i prymitywny charakter. W niektórych przypadkach Yowies są podobno kanibalami, którzy polują na ludzi. Cześć badaczy twierdzi, że stworzenie potrafi zbudować system pułapek, w które łowi swoje ofiary.
Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia Yowie:

  • jedna mówi, iż może to być gatunek wielkiej małpy,
  • druga, że są to zdegenerowani potomkowie brytyjskich więźniów, którzy uciekli z więzień w XVIII wieku,
  • trzecia twierdzi, że może to być torbacz, bowiem wiadomo, iż wiele ssaków łożyskowych ma swoje odpowiedniki wśród torbaczy,
  • czwarta teoria traktuje o tym, iż Yowie nie jest postacią materialną, tylko zjawą,
  • według piątej jest to istota pozaziemska.

Poza przerażającym wyglądem charakterystyczną cechą Yowie są wyjątkowo duże stopy, stąd wielu badaczy twierdzi, ze australijski potwór jest spokrewniony z żyjącą podobno w Górach Skalistych Wielką Stopą.

Istnieje teoria, że niedaleko miastaczka Kilcoy, na północny zachód od Brisbane w górach żyją stada Yowie. Miasteczko postawiło stworom drewniany pomnik i stworzyło park Yowie Park.

Czupakabra, Wielka Stopa, Yeti, czy Potwór z Loch Ness - większość krain na świecie ma jakieś legendarne kreatury, które raz na jakiś czas podobno pokazują się ludziom. Podobno jedna z nich zmieniła ostatnio nawet swoje żerowisko.

Zobacz również: Asteroida Apophis zmienia tor i może uderzyć w Ziemię. Koniec świata nastąpi w 2068?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.