Z Ministerstwa Finansów wyciekały dane osób chcących otrzymać zwrot podatku

Michał Tomaszkiewicz
21.02.2018 11:16
Z Ministerstwa Finansów wyciekały dane osób chcących otrzymać zwrot podatku Fot. materiały prasowe

Ministerstwo Finansów dokonało nadinterpretacji maksymy o transparentności działania – osoby, które chciały sprawdzić co dzieje się ze zwrotem nadpłaconego przez nich podatku mogły zobaczyć, jakie dane wpisywały osoby korzystające przed nimi z serwisu.

Do zapoznania się z kluczowymi danymi dotyczącymi podatników nie trzeba było posiadać jakichkolwiek umiejętności informatycznych – wystarczyło, że wiedziało się jak wpisać adres do przeglądarki i jak odświeża się stronę.

Odwiedzający serwis mogli natrafić na cudzy numer NIP, PESEL, informacje o rozliczającym te osoby urzędzie skarbowym oraz wysokość przychodów za 2017 rok. Dane te mogą zostać wykorzystane na przykład do zmiany numeru rachunku, na który ma być przelany zwrot nadpłaconego podatku.

Zwrotu nadpłaty podatku PIT niebezpieczny dla podatnika

Formularz umożliwiający sprawdzenie procesu zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego został przez Ministerstwo Finansów czasowo wyłączony – resort tłumaczy, że trwają prace sprawdzające poprawność jego działania.

Formularz służący do weryfikacji zwrotu nadpłaty podatku PIT na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów został czasowo wyłączony i jest weryfikowany pod kątem prawidłowości działania.

Przypominamy, że aplikacja służy wyłącznie do sprawdzenia, czy zwrot nadpłaty podatku PIT został wykonany przez urząd skarbowy, czy nie (tym samym nie umożliwia np. składania deklaracji podatkowej za ubiegły rok).

Wkrótce uruchomimy zweryfikowaną wersję „Zwrotu nadpłaty PIT". Jednocześnie przepraszamy użytkowników za chwilową niedostępność aplikacji i związane z tym niedogodności.

Dokładnej daty przywrócenia usługi nie podano. Nie wiadomo także, czy Ministerstwo Finansów zdecyduje się od razy zlikwidować inne niebezpieczeństwo związane z używaniem formularza i wprowadzi połączenie szyfrowane – przesyłane do tej pory dane łatwo było podsłuchać w sieci.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.