Pogoda
22.06.2020 12:28

Z powodu Black Lives Matter z Fortnite usunięto wszystkie radiowozy

Czasem wystarczy iskra, żeby wzniecić pożar. Zarzewiem zamieszek w USA stała się śmierć czarnoskórego podczas zatrzymania przez policję. Służba stała się w związku z tym bardzo niewygodnym tematem, a ruch Black Lives Matter uważa jej pojawianie się za dyskryminację rasową.

Fortnite
foto: materiały prasowe Epic Games

Fortnite to światowy fenomen kulturowy: darmowy tytuł przyciąga przed ekrany dziesiątki milionów graczy i zarabia w ciągu roku więcej, niż największe kinowe hity, z „Avengers: Endgame” włącznie.

Branża gier opowiada się po stronie Black Lives Matter: w Call of Duty: Modern Warfare pokazał się specjalny komunikat dla graczy, zaś GTA Online oraz Red Dead Online zostały nawet tymczasowo wyłączone na znak wsparcia dla ruchu BLM.

Popularny zespół zmienia nazwę, ze względu na skojarzenia z niewolnictwem
Popularny zespół zmienia nazwę, ze względu na skojarzenia z niewolnictwem
Przeczytaj także Popularny zespół zmienia nazwę, ze względu na skojarzenia z niewolnictwem

Epic Games, twórcy Fortnite, nie pozostali obojętni na wydarzenia w USA. Z popularnej gry zniknęły właśnie wszystkie radiowozy; przedstawiciele studia tłumaczą, że nie jest to w żaden sposób deklaracja polityczna, tylko wyraz współczucia dla części graczy.

Fortnite bez radiowozów. Epic solidaryzuje się z ruchem Black Lives Matter

Radiowozy zniknęły z gry po wprowadzeniu nowej aktualizacji. Sprawą zainteresował się „Wall Stree Journal”.

W odpowiedzi na zadane pytania dziennikarze usłyszeli, że usunięcie samochodów policyjnych nie jest „aktem politycznym”, lecz „wyrazem współczucia dla graczy, którzy przeżywają w obecnej sytuacji trudne chwile”.

Ruch Black Lives Matter protestuje przeciwko brutalności amerykańskiej policji, zarzucając jej gorsze traktowanie osób czarnoskórych, których podczas interwencji ginie więcej, niż białych.

BLM zyskało sobie w USA ogromny pogłos i korporacje nie mogą sobie pozwolić na ignorowanie ruchu. Studia tworzące gry nie są wyjątkiem: na szali leżą pieniądze osób sympatyzujących z Black Lives Matters, które są w stanie bojkotować produkty podmiotów nie opowiadających się po ich stronie. Z drugiej strony pojawia się ryzyko zantagonizowania osób, do których hasła BLM nie przemawiają. Epic znalazł się w związku z tym w trudnej sytuacji: czegokolwiek nie zrobi, stanie się dla części graczy wrogiem.

Zobacz także: Black Lives Matter - Netflix, Marvel, "Star Wars" i inne marki potępiają rasizm 

Co sądzicie o Black Lives Matter?